Medtem ko so privrženci Gibanja petih zvezd pred parlamentom v Rimu vpili »Klovni, klovni!«, je spodnji dom s 375 glasovi za in 215 proti sprejel nov volilni zakon, ki v Italiji uveljavlja kombinacijo proporcionalnega in večinskega volilnega sistema. S tem je premagana pomembna ovira na poti do italijanskih parlamentarnih volitev, ki morajo biti najkasneje spomladi prihodnje leto. Po uspešni reformi volilnega sistema v spodnji dom parlamenta, ki jo je izvedel bivši premier Matteo Renzi, in spodleteli reformi senata je namreč postal način volitev v dva domova tako zelo različen, da bi brez nove volilne reforme zelo verjetno prišlo do ohromitve vlade, saj bi bila senat in spodnji dom, ki imata še naprej podobno velike pristojnosti, povsem različno politično sestavljena.

Gibanje komika Grilla je ogorčeno

Nov volilni zakon je predlog Tržačana Ettoreja Rosata iz vladajoče levosredinske Demokratske stranke, podprli pa so ga centristi, Berlusconijeva desnica in Severna liga. Naslednji teden bodo o njem začeli še razpravo v senatu, kjer pa potrditev ne bo tako gladka, kot je bila v spodnjem domu.

Zakonu ostro nasprotuje predvsem populistično Gibanje petih zvezd, ki je kot »škandal za demokracijo« označilo dejstvo, da so bila glasovanja o tako pomembnem zakonu javna in vezana na zaupnico vladi premierja Paola Gentilonija. Gibanje, ki po zadnji anketi s 27 odstotki podpore vodi, ima najbrž prav predvsem s trditvijo, da je volilni zakon napisan tako, da mu onemogoča prevzem oblasti. Dve tretjini poslancev bosta izvoljeni po proporcionalnem sistemu, tretjina po večinskem sistemu, nov način volitev pa bo v prid medstrankarskega dogovarjanja. Za Gibanje komika Peppeja Grilla je težava v tem, da kot nasprotnik stare politične elite ostro zavrača vsako povezovanje z drugimi strankami. Tudi zato ima toliko podpore.

Menda se levosredinski Renzijevi demokrati že pripravljajo na povezovanje z Berlusconijevo desnico. Vendar bo takšna heterogena koalicija, ki naj bi ustavila Gibanje petih zvezd, ne le krhka, ampak se ji celo ne obeta zmaga na volitvah. Po zadnji anketi ima Grillovo Gibanje 27 odstotkov podpore, približno enako ima vladajoča Demokratka stranka, Berlusconijeva Naprej, Italija 14 odstotkov, enak odstotek pa tudi skrajno desna Severna liga.

Renzi je vse zapletel

Kakor koli, za Italijo je nujno, da dobi nov volilni zakon, sicer bi se volilo v senat in v spodnji dom na dva povsem različna načina, zaradi česar bi bila tudi sestava obeh domov bistveno različna. Ker ima tudi senat veliko politično moč, bi bila država politično povsem ohromljena. Renzi je leta 2015 dosegel, da je spodnji dom izglasoval nov volilni zakon, po katerem bi zmagovita stranka avtomatično dobila 340 od 630 poslancev, torej precej udobno večino, tako da ne bi bila več potrebna koalicija. A to je storil s predpostavko, da bo uveden nov način volitev v senat in da bo ta obenem izgubil znaten del pristojnosti. Vendar je decembra lani na referendumu, ki ga je organiziral prav Renzi, večina Italijanov zavrnila reformo senata. Renzi je zato odstopil, zdaj pa je treba spremeniti način volitev.