Policija se je s privrženci opozicije spopadla, ko je skušala preprečiti njihovo zborovanje v spomin na več kot 50 ubitih v letošnji politični krizi v Keniji. Policija je proti privržencem opozicije uporabila solzivec, nekatere so policisti tudi tepli.

Spopadi s podporniki vladajoče stranke pa so izbruhnili, ko so se ti skušali prebiti na stadion Kasarani, prizorišče zaprisege predsednika, je poročal dopisnik AFP. »Želela sem samo videti predsednika Uhuruja Kenyatto, ker sem ga volila. Ne razumem, zakaj nas tepejo kot privržence Nase (opozicijskega združenja),« je dejala jezna predsednikova privrženka Janet Wambua.

Na kenijskem notranjem ministrstvu so pojasnili, da je bilo sprva predvideno, da si bo lahko kakih 40.000 ljudi, ki jim ne bi uspelo priti na stadion s 60.000 sedeži, prisego lahko ogledalo na velikih zaslonih v bližini. A teh niso priskrbeli, zato je jezna množica hotela priti na stadion.

Slovesnosti, na kateri bo 56-letni Kenyatta prisegel za drugi in obenem zadnji petletni mandat, se bo po napovedih udeležilo 13 predsednikov držav, večinoma iz Afrike, pa tudi visoki predstavniki številnih drugih držav.

Kenyatta bo prisegel, potem ko je kenijsko vrhovno sodišče potrdilo njegovo zmago na ponovljenih predsedniških volitvah oktobra. Kenijska opozicija ne priznava »nelegitimne vlade« predsednika Kenyatte.

Vrhovno sodišče je septembra zaradi nepravilnosti in nezakonitosti razveljavilo predsedniške volitve, ki so potekale 8. avgusta in na katerih je zmagal Kenyatta. A ta odločitev sodišča je še okrepila proteste, v katerih je umrlo 52 ljudi.