Državnotožilski svet je na torkovi seji odločil o pritožbi zoper suspenz nekdanjega generalnega državnega tožilca dr. Zvonka Fišerja. Danes ne vrhovni državni tožilec Fišer ne generalni državni tožilec Drago Šketa, ki je suspenz izrekel, z odločitvijo državnotožilskega sveta še nista bila seznanjena, po govoricah sodeč pa naj bi Fišerjevi pritožbi ugodili.

Precedenčna odločitev

V državnotožilskem svetu so danes potrdili le, da so odločitev sprejeli in da bodo vsebino odločitve objavili, ko bo njihovo stališče vročeno obema stranema. To bi se lahko zgodilo že danes, če si ne bodo v državnotožilskem svetu vzeli več časa za pisanje odločitve, ki bo tudi precedenčna, saj se s podobnim primerom državnotožilski svet še ni srečal.

Nekdanjega generalnega državnega tožilca Fišerja je suspendiral njegov naslednik, potem ko je bil na okrajnem ljubljanskem sodišču razpisan narok v kazenski zadevi zoper Fišerja in nekdanjega pravosodnega ministra Aleša Zalarja. Ljubljansko tožilstvo ju, na podlagi ovadbe SDS, dolži zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, zadeva pa se nanaša na domnevno sporno imenovanje Boštjana Škrleca za generalnega direktorja vrhovnega državnega tožilstva leta 2012. Začetek sojenja je bil konec oktobra prestavljen (zaradi neuspešnega vročanja obtožnega predloga in vabila na sojenje Zalarju), pravnomočni epilog pa je iluzorno pričakovati, saj bo primer predvidoma zastaral že v prvih mesecih prihodnjega leta.

O bistvu tožilske funkcije

Šketa je Fišerja suspendiral, ker zakon o državnem tožilstvu določa, da mora generalni državni tožilec kolegu, zoper katerega je uveden kazenski postopek po uradni dolžnosti zaradi kaznivega dejanja z zlorabo državnotožilske funkcije, izreči suspenz.

»Suspenz ni upravičen. Domnevno kaznivo dejanje ni bilo izvršeno pri izvajanju kazenskega pregona, temveč pri izvajanju upravnih pristojnosti tožilstva. Razlika je bistvena, saj prvo prizadeva bistvo tožilske funkcije, to je kazenski pregon, drugo pa ne,« je po izrečenem suspenzu in napovedani pritožbi pojasnjeval Fišer. Tudi sicer je Fišer kazenski postopek označil za politični obračun in maščevanje. Državnotožilski svet je že maja 2015 odločil, da je do določenih nepravilnosti pri imenovanju Škrleca prišlo, vendar ni videl razlogov, da bi Fišerja tedaj razrešili z mesta generalnega tožilca.

Tudi tokrat naj bi se strinjali s Fišerjevimi stališči, vendar gre za zdaj le za neuradne informacije, ki jih je širši javnosti prvi sporočil predstavnik ovaditeljev, poslanec SDS Vinko Gorenak.