Tako velikega »političnega« škandala na Otoku ni bilo že od leta 2008, ko so prišle na dan zlorabe sistema izdatkov, ki ga je molzla velika večina poslancev vseh strank. Za sedanji škandal so poskrbeli konservativni poslanci. Natančneje, 36 konservativnih poslancev, med katerimi je tudi šest sedanjih in nekdanjih ministrov, je obtoženih različnih oblik spolnega nadlegovanja žensk, večinoma asistentk, tajnic in drugih, ki delajo za poslance v parlamentu. Večini obtoženih pripisujejo otipavanje in grabljenje delov ženske anatomije, posebno zadnjic, zlasti v dvigalih, v taksijih in na zabavah, ter pošiljanje seksualno nedvoumnih sporočil po telefonu. Najhujša je verjetno obtožba, da je eden od torijskih poslancev nekdanji tajnici v pijačo nasul posiljevalsko drogo. Laburisti so medtem suspendirali edinega svojega obtoženega poslanca. Pošiljal naj bi seksualno nedvoumna telefonska sporočila.

Polaganje rok na ženska kolena in govorjenje o moškem grelcu

Michaelu Fallonu, ki je odstopil s položaja obrambnega ministra, se je začel majati ministrski stolček, ker je med večerjo na kongresu konservativcev leta 2002 polagal roko na koleno znane novinarke, dokler mu ni zabrusila, da ga bo udarila po nosu, če ne bo nehal. A novinarka, ki pravi, da tega sicer neprijetnega dogodka ni imela za spolno nadlegovanje, ga ni spodnesla. Za to naj bi poskrbela Fallonova ministrska kolegica Andrea Leadsom, ki ga je zatožila premierki Theresi May, da jo je pred šestimi leti, ko mu je na nekem sestanku potožila, da jo zebe v roke, objel okrog ramena in dejal: »Vem, kam jih lahko položiš, da jih pogreješ.« Medtem ko on to zanika, ona zanika, da je od Mayeve zahtevala, naj ga odstavi. Fallon, ki mu pripisujejo tudi pogoste žaljive seksualne opazke o drugih poslankah in ženskah na splošno ter neprimerno vedenje do žensk, kadar ga preveč popije, je očitno raje odstopil sam, kot da bi ga odstavila Mayeva, saj je namignil, da je bil njegov odstop njena zamisel. Njegov odstop je zamajal stolčke tudi drugim ministrom, obtoženim spolnega nadlegovanja, posebej premierkinemu namestniku Damianu Greenu, proti kateremu že poteka notranja preiskava.

Hoče Leadsomova vreči vlado?

V nestabilni konservativni manjšinski vladi je veliko nesoglasij že zaradi brexita, šibke premierke in osebnih voditeljskih ambicij ministrov. To, da je Leadsomova Fallona zatožila Mayevi, je sprožilo bes vplivnih konservativcev, ki jo kritizirajo, da ga je obtožila spolnega nadlegovanja po šestih letih zaradi lastnih političnih ambicij. V britanskih medijih navajajo besede neimenovanega ministra: »Fallon je delal napake v preteklosti. Kaj se gre Leadsomova? Delovali naj bi kot moštvo. Mar hoče vreči celo je...o vlado?«

Verjetno najhujša kritičarka vedenja konservativnih ministrov je ambiciozna voditeljica škotskih torijcev Ruth Davidson, ki je pozvala Mayevo, naj »očisti Avgijev hlev v vrhu konservativne stranke«, in dejala, da je treba narediti konec »kulturi fantovskih slačilnic« v britanskem političnem sistemu. Da bi se to zgodilo, bi se moralo posloviti kar nekaj poslancev in ministrov. Kar veliko se jih po Fallonovem odstopu sprašuje: kdo bo naslednji?