Od začetka šestega štiriletnega mandata Petra Vriska na čelu Zadružne zveze Slovenije je, kot smo že poročali, minilo šele poldrugo leto, a je kljub temu devet zadrug že zahtevalo izredni občni zbor in predčasne volitve novega predsednika, ki bodo 21. novembra. Peter Vrisk upornikom očita, da mu želijo s tem dejanjem omajati kredibilnost pri pogajanjih za prodajo zadružnega lastniškega deleža v Deželni banki Slovenije (DBS), kar od Kapitalske zadruge, ki je njena največja lastnica, zahteva avstrijska banka BKS, ki bi ji morali zadružniki že konec septembra vrniti dobrih devet milijonov evrov najetega kredita.

Jože Podgoršek, kandidat za novega prvega zadružnika, trdi, da so Vriskovi očitki, češ da mu želijo uporniki omajati kredibilnost v pogajanjih za prodajo delnic DBS in s tem doseči, da bi nekdo banko poceni kupil, na trhlih temeljih. »DBS ni neposredno v rokah zadružne zveze, temveč Kapitalske zadruge, zato menim, da je to nepotreben manever gospoda Vriska, s katerim se želi obdržati na številnih položajih,« pravi Podgoršek.

Peter Vrisk po drugi strani zagotavlja, da pogovori o poplačilu obveznosti Kapitalske zadruge avstrijski banki potekajo po zastavljenem načrtu in v skladu z dogovorom z banko upnico. »Lahko povem, da je zanimanja za nakup delnic Deželne banke Slovenije precej. Zadružniki se še nismo odločili, koga bomo izbrali izmed investitorjev, postopki bodo potekali še nekaj časa. Si pa v Kapitalski zadrugi želimo partnerja, ki bo banko razvijal v korist slovenskega kmeta in zadružnikov,« navaja predsednik zadružne zveze, ki se mu stolček znova trese.