Združena hrvaška opozicija s SDP na čelu je v saboru sprožila postopek za glasovanje o nezaupnici desnosredinski vladi premierja Andreja Plenkovića. Socialdemokrati se zavedajo, da bodo težko dobili potrebnih 76 glasov za nezaupnico, čeprav so pobudo podpisali poslanci vseh pomembnejših parlamentarnih strank, vladna večina pa visi na sicer razmeroma trdni nitki. Predsednik SDP Davor Bernardić pričakuje, da bodo za odpoklic vlade glasovali »vsi, ki nimajo prstov v marmeladi«, a takšen ultimat zagotovo ne bo vplival na poslance vladajoče koalicije. Kot so priznali v SDP, bo uspeh že, če bodo od Plenkovića v parlamentu končno dobili odgovore na vprašanja, ki so jih neuspešno zastavljali od začetka junija.

Predvsem jih zanimajo okoliščine, ki so pripeljale do pogodbe med izredno upravo koncerna Agrokor in posojilodajalci z ameriškim finančnim skladom Knighthead Capital Management na čelu kot tudi podrobnosti o pripravah lex Agrokorja. Menijo, da so HDZ, vlada in njen izredni pooblaščenec za Agrokor Ante Ramljak »mrhovinarskim skladom« omogočili prevzem nadzora nad koncernom, ker naj bi se Ramljak srečal z Američani, še preden je vlada aprila objavila lex Agrokor in prevzela izredno upravo v koncernu. Obenem trdijo, da bodo poteze izredne uprave v Agrokorju slabo vplivale tudi na hrvaško gospodarstvo, zato menijo, da bi morala vlada odstopiti.

Motor zaganja saborska komisija

V vladi ne kažejo zaskrbljenosti zaradi opozicijske pobude, ki bo na dnevnem redu sabora morda že konec prihodnjega tedna, najpozneje pa v 30 dneh. Trdijo, da je opozicija najprej več mesecev ugovarjala, da z lex Agrokorjem ščitijo dolgoletnega šefa uprave Agrokorja Ivico Todorića. Ko so proti Todoriću sledile obtožbe tožilstva in policijska tiralica, pa je opozicija z enakimi trditvam kot formalni lastnik koncerna, ki je na begu, začela obtoževati vlado za kriminal v Agrokorju. Hrvaški premier prav tako vztraja, da so z lex Agrokorjem rešili 40.000 delovnih mest in zagotovili stabilnost celotnega hrvaškega gospodarstva ter da opozicija ni imela nobenega konkretnega predloga za reševanje krize v največji hrvaški družbi. Bernardić je odgovoril, da so predlagali predstečajno poravnavo in ne posebnega zakona, ki je v interesu enega samega podjetja in skupine okrog njega.

Za danes je napovedana tudi prva delovna seja saborske preiskovalne komisije, ki je še ena fronta, ki jo je v parlamentu odprla SDP zaradi afere Agrokor. Namen komisije, ki ni po volji HDZ, je predvsem razsvetliti domnevno dolgoletne povezave med hrvaškim državnim vrhom in vzponom Agrokorja do položaja največje hrvaške družbe. Prva priča bo verjetno nekdanji predsednik in premier Stipe Mesić, medtem ko saborska povabila za pričanje na današnji seji niso prišla v roke Todorića in njegovega očeta Anteja Todorića. Medtem se je Todorićev obraz v četrtek prikazal v izbrani družbi kriminalcev tudi na tiralici Europola. To je najbolj znani hrvaški ubežnik na svojem blogu komentiral z besedami, da se ne skriva, temveč »nasprotuje političnem pregonu«, in da so bile pristojne hrvaške institucije prek njegovih odvetnikov ves čas seznanjene z njegovim bivališčem.