Ob pestrem naboru tradicionalnih festivalov ter kulturno-umetniških in jezikovnih tečajev je Pionirski dom – center za kulturo mladih letos tudi nosilec mednarodnega projekta Mlado gledališče. Projekt poteka pod pokroviteljstvom evropske komisije v okviru njenega razpisa Ustvarjalna Evropa. Rdeča nit projekta, v katerem Pionirski dom sodeluje s partnerji iz Romunije, Poljske in Srbije ter pridruženimi partnerji iz Hrvaške, Makedonije in Slovaške, je spoznavanje improvizacijskega gledališča, glavni cilj pa je pri mladih spodbuditi in okrepiti zanimanje za obisk gledališča.

Od aktivnih udeležencev do gledalcev

»V Evropi zanimanje mladih za obiskovanje kulturnih prireditev in gledališč upada,« je poudarila vodja projekta Bjanka Kršmanc in kot eno od možnosti, kako pri mladih spodbuditi zanimanje za obisk gledališča, izpostavila improvizacijsko gledališče: »Za improvizacijo ne potrebuješ zahtevne odrske postavitve, kostumov in opreme, zato je lahko dostopna širokemu krogu mladih. Potrebuješ le znanje tehnike, prav to pa bodo udeleženci osvojili v sklopu projekta.« V Pionirskem domu so namreč prepričani, da bodo mladi, če bodo tesneje vpeti v kulturno ustvarjanje, kulturne prireditve in predvsem gledališče tudi raje obiskovali.

Projekt bodo v Pionirskem domu začeli že ta konec tedna, ko bodo slovenski strokovnjaki s področja improvizacijskega gledališča na delavnicah usposabljali gledališke ustvarjalce iz partnerskih držav. Sodelovalo bo 60 gledaliških umetnikov in 120 mentorjev gledaliških skupin na šolah, ki bodo nato pridobljeno znanje in veščine prenesli mladim v svojem lokalnem okolju. »Upamo, da bo vsak mentor k sodelovanju pritegnil vsaj trideset otrok. Naša ciljna skupina so predvsem otroci med trinajstim in petnajstim letom starosti. Opazili smo namreč, da je te najstnike najtežje navdušiti za kulturno udejstvovanje, hkrati pa je ponudba prireditev in predstav, ki bi bile zanje primerne, tudi precej majhna,« je poudarila Kršmančeva, medtem ko je direktorica Pionirskega doma Viktorija Potočnik ob tem poudarila, da želijo s projektom »doseči tudi mlade iz okolij, kjer sta umetnost in gledališče težje dostopna.«

Novo znanje in pridobljene spretnosti improvizacije bodo mladi najprej predstavili na enodnevnih festivalih gledališke improvizacije v svojih državah, vrhunec projekta pa bo aprila 2019, ko bo mednarodni Impro festival v Pionirskem domu.