Nemška kanclerka in voditeljica zmagovalne stranke krščanskih demokratov (CDU) Angela Merkel se je danes z ožjo strankarsko ekipo na ločenih sestankih sestala s predstavniki Zelenih in liberalne FDP, da bi ugotovili, ali imajo dovolj skupnih točk za začetek uradnih pogajanj o koalicijski pogodbi. Po srečanju z liberalci je bilo slišati spodbudne besede. Generalni sekretar CDU Peter Tauber je govoril o dobrih občutkih in jasnem cilju oblikovati dobro vlado. Generalni sekretar FDP Nicola Beer je bil nekoliko bolj slikovit. Dejal je, da Nemčijo in Jamajko loči 8500 kilometrov, da pa so prvi koraki spodbudni. Mogočo koalicijo CDU, Zelenih in liberalcev se je oprijelo ime »jamajška«, ker so barve teh strank enake tistim na zastavi karibske države.

Jutri se bosta sestali še vodstvi Zelenih in FDP, v petek pa je predvideno srečanje vseh štirih potencialnih koalicijskih partneric (še krščanskih socialistov CSU). O možnostih za sestavo koalicije naj bi bilo več znanega v soboto. Če bodo stranke potrdile, da imajo skupne interese, se bodo začela tudi uradna koalicijska pogajanja, ki pa bi utegnila trajati več tednov in se zavleči vse do božiča.

Nove volitve so zadnja možnost

Sodeč po izjavah iz strank v teh dneh si vsi želijo doseči kompromis. Slišati je pozive, da morajo stranke splezati s svojih piedestalov in najti skupne točke. V pogajanja naj ne bi vstopali z ostro začrtanimi mejami in zahtevami, ki jih je bilo pred volitvami in še po njih slišati iz vseh taborov. Zeleni in CSU si ne bi mogli biti bolj vsak k sebi pri migrantski politiki, a gnili kompromis, ki sta ga na to temo pred časom sklenili CDU in CSU, bi utegnil pomiriti tudi Zelene. Svoje zahteve glede migrantske politike imajo tudi v liberalni FDP. Pričakujejo, da bo nova vlada zakonodajo spremenila tako, da bo jasno razločevala med prosilci za azil, vojnimi begunci in ekonomskimi migranti.

Kako pomembna so tokratna koalicijska pogajanja, daje slutiti dejstvo, da je šef bavarske CSU danes zvečer obiskal vodstvo stranke Zelenih v Berlinu. Kot je dejal, bodo vendarle zdaj tedne in mesece sedeli skupaj. Šlo je za prvi takšen njegov obisk, ki kaže, da si tudi v CSU želijo uspeha jamajške koalicije in izogniti se novim volitvam. A nekateri člani CSU niso tako optimistični. Opozarjajo, da so stališča med strankami tako različna, da koalicije ne bo mogoče oblikovati in da bo CDU/CSU nazadnje znova šla v pogajanja s SPD. Toda slednja je sodelovanje v koaliciji že jasno zavrnila in malo je verjetno, da bi si po bolečem porazu na volitvah premislila. Zadnji izhod bi tako bile nove volitve, ki pa si jih nihče ne želi.

Poleg migracijske politike med trdimi orehi pogajanj še davki, poglabljanje integracije evrskega območja, ugašanje elektrarn na premog, izdatki za Nato itd. Zeleni ostro nasprotujejo omejevanju pravic migrantov, višanju izdatkov za Nato in zniževanju davkov ter zahtevajo čim hitrejše zaprtje termoelektrarn. V FDP so stališča precej drugačna. Trenutno je med strankami precej več globokih razhajanj kot skupnih stališč.