Opatija v zahodni Nemčiji iz 12. stoletja se je s hudimi finančnimi težavami soočala že pred šestimi leti, ko je bila na robu bankrota. Takrat so se iz težav nekako izkopali, sedaj pa bodo eno najstarejših hiš molitve zaprli zaradi previsokih stroškov in prenizkega števila menihov.

V samostanu, ki ga je leta 1134 ustanovil francoski opat Bernhard iz Clairvauxa, trenutno živi zgolj šest menihov, kar je precej manj kot v 70. letih prejšnjega stoletja, ko je svoje poslanstvo tam opravljalo 30 menihov.

Z zaprtjem samostana bodo menihi izgubili dom, prevzela pa ga bo katoliška škofija Trier, ki še ni sporočila, kakšni so njeni načrti za enega najstarejših samostanov v Nemčiji.

»Himmerod bo ostal duhoven kraj,« je dejal vodja samostana, opat Johannes. »Zgodovina je ohranjena v zidovih samostana. Povem vam, da ni mogoče uničiti tega svetega mesta, ki je stoletja privabljal ljudi. Prepričan sem, da bodo ljudje še vedno prihajali sem.«

Ustanovljeni z namenom vrniti spoštovanje benediktinskemu redu

Cistercijanski red je bil ustanovljen leta 1098 z namenom vzpostavljanja discipline in vračanja spoštovanja benediktinskemu redu, ki so mu očitali opustitev vrlin, ki so se jim zaobljubili. Cistercijani so pripadniki reformiranega benediktinskega reda in so dobili ime po matični opatiji v kraju Citeaux. Njegovi ustanovitelji so zagovarjali preprostejše življenje, arhitektura cistercijanskega reda pa je postala znana po svoji eleganci. Izročilo se je pod Bernardom Clairvauxom močno razširilo po Evropi, vse do Skandinavije in britanskega otočja. Ta širitev se je nato nadaljevala, vendar je s protestantsko reformacijo doživela močan upad, medtem ko so revolucije v 18. stoletju cistercijanskih red skoraj povsem uničile.