Na grozljiv prizor so v meglenem jutru naleteli ljutomerski prostovoljni gasilci, ko so se danes navsezgodaj prebili do hude prometne nesreče pred cestninsko postajo Dragotinci na pomurski avtocesti v smeri proti Murski Soboti. »Vedno bi radi ljudem pomagali. Tokrat nismo mogli. Dva človeka sta bila mrtva na kraju nesreče. Tako reševanje je psihično najtežje,« je povedal poveljnik ljutomerskih prostovoljnih gasilcev Dušan Hunjadi.

Kot je pojasnil policijski inšpektor Srečko Šteiner, se je nesreča zgodila malo pred pol peto uro zjutraj, ko je voznik forda mondea z vso silo treščil v zadnji levi del tovornjaka. 41-letni madžarski tovornjakar je očitno zgrešil stezo za plačilo cestnine in zapeljal vzvratno. Prav takrat pa je po avtocesti v gosti megli in z očitno neprilagojeno hitrostjo pripeljal 44-letni voznik forda z litovskimi registrskim tablicami. V trčenju sta takoj umrla njegova 39- in 28-letna sopotnika. Vsi so državljani Romunije. Voznik avtomobila je bil le lažje poškodovan, a bo moral tudi on (in ne le voznik tovornjaka) nositi del krivde za tragično nesrečo. »Vozil je na prekratki varnostni razdalji, hitrosti ni prilagodil razmeram, alkotest pa je pokazal kar 0,49 miligrama alkohola na liter izdihanega zraka. Voznik avta tudi ni bil pripet z varnostnim pasom,« je razložil policijski inšpektor Šteiner.

Po nesreči je voznik policistom očitno želel dopovedati, da on sploh ni vozil, in krivdo naprtiti enemu od umrlih sopotnikov. »To informacijo sicer še preverjamo, a glede na poškodbe in vse drugo, kar smo videli ob ogledu nesreče, je težko verjetno, da bi vozil nekdo drug,« je še dejal Šteiner. Od sobote naprej velja sprememba zakona o pravilih cestnega prometa, ki v primeru nesreče voznikom na avtocesti in hitri cesti omogoča razvrščanje čez robno črto smernega vozišča, med drugim tudi na odstavni pas. Na pomurski avtocesti to ne pride v poštev, saj nima odstavnega pasu, zaradi česar velja za precej nevarno, več težav pri reševanju imajo lahko tudi intervencijska vozila. »Tokrat problemov nismo imeli, saj se je nesreča zgodila na širokem delu pred cestninsko postajo. Sicer pa moramo vsakič, ko se zgodi nesreča na odseku Sveti Jurij ob Ščavnici–Vučja vas, zapeljati gor pri Vučji vasi, se peljati do Sv. Jurija, tam obrniti in se nato prebijati mimo vozil do mesta nesreče. To nam vedno vzame določen čas,« je opozoril gasilski poveljnik Dušan Hunjadi. Na pomurski avtocesti se je letos zgodilo že 62 prometnih nesreč, današnja je bila prva s smrtnim izidom.