Na mobilnem telefonu pokojnega 55-letnika so našli osnutek SMS sporočila, namenjenega bratu. Vsebina sporočila, ki ni bilo nikoli odposlano, je bila jedrnata. »Bratu in nečaku zapuščam vse, kar imam,« je zapisal.

Vrhovno sodišče v Brisbaneu je razsodilo, da gre za veljaven zapis pokojnikove poslednje volje in pokojnikovega brata ter nečaka določilo kot edina dediča. Sporočilo, ki so ga našli med osnutki na njegovem telefonu, je vsebovalo še natančna navodila za dostop do njegovega bančnega računa in lokacijo skrivališč v hiši, kamor je shranil denar. »Moj pepel zakopljite na vrtu. Nekaj denarja je za televizorjem in nekaj na bančnem računu,« je pisalo v sporočilu.

Sodišče dovoljuje tudi neformalne zapise poslednje volje

Po prepričanju sodišča gre za dovolj jasno izkazano željo pokojnika o dedovanju. Kot poroča BBC, se z odločitvijo sodišča ni strinjala pokojnikova žena. Na njeni strani je sicer tudi zakon zvezne države Queensland, ki zapoveduje, da mora biti oporoka v fizični obliki in da mora jo morata podpisati vsaj dve priči. Sodišče pojasnjuje, da lahko kot veljavno označi tudi oporoko v drugačni obliki, če je jasno, da gre resnično za pokojnikove želje. K temu, da v konkretnem primeru sodišče ne dvomi o pristnosti osnutka sporočila, je pripomoglo dejstvo o težavah v enoletnem zakonu pokojnika in njegove žene.

Od leta 2006 je zakon o veljavnosti oporok nekoliko omehčan in dovoljuje tudi manj formalne oblike. Leta 2013 so v Queenslandu namreč kot veljavno oporoko upoštevali tudi DVD posnetek z naslovom »Moja volja«.