V mirni ptujski Dravski ulici so se že nekaj časa zgražali nad dogajanjem v stanovanjski hiši 57-letnega Franca Vajde. Odkar ga je zapustila družina, je nekdanji policist verbalno napadal sosede, pri njem doma pa so se redno zadrževali številni moški, ki so popivali in glasno razgrajali. Zato nekaterih krajanov ni presenetilo, da sta se 4. junija popoldne k zoprnemu sosedu pripeljali policijsko in rešilno vozilo. Reševalci niso mogli več pomagati 64-letnemu Srečku Marinu s Ptuja, ki je na trebuhu ležal na stopnicah. Umrl je že pred njihovim prihodom.

Policijo je tistega popoldneva poklical Vajda in trdil, da se je Marin nesrečno spotaknil. Njegova zgodba je bila neprepričljiva, pokojnik je namreč imel preveč vidnih poškodb, ki jih ne bi mogel dobiti pri padcu. Med pregledom hiše so policisti odkrili še več krvnih madežev, pa tudi sledi, kako je krvavečega Marina nekdo odvlekel do stopnic. Marin je bil nedvomno žrtev okrutnega zločina.

Zmeraj glasni in jezikavi Vajda se je takrat zavil v molk, na zaslišanju na policiji in na sodišču pa je vztrajal, da ni slišal in videl ničesar, ker je tistega popoldneva globoko spal. Tožilstvo mu ni verjelo. Zaradi naklepnega uboja v sostorilstvu so ovadili njega in 41-letnega Ptujčana Andreja Bagarija.

Preživel bi, če bi prej poklicala reševalce

Tistega dne so vsi trije že od jutra popivali pri Vajdi, dopoldne pa so se hudo sprli. Okrožni tožilec Gregor Pograjc Vajdi in Bagariju očita, da sta začela surovo pretepati žrtev. Marina sta tepla z železno grebljico in kijem ter ga še močno obrcala, s čimer sta mu povzročila več deset udarnin in podplutb ter mu zlomila več kosti. Nemočni moški je obležal v sobi, storilca pa sta ga odvlekla na stopnišče, kjer je okoli 13.30 umrl zaradi hudih poškodb.

»Zelo verjetno bi žrtev preživela, če bi ji pravočasno pomagali,« je po končani kriminalistični preiskavi junija povedal Robert Munda, vodja kriminalističnega sektorja mariborske policijske uprave. Vajda in Bagari pa nista poklicala nikogar. Spila sta še nekaj kozarcev, preden sta nezavestnega Marina odvlekla do stopnic.

Bagari je zapustil kraj dogajanja, Vajda pa je okoli 17. ure zavrtel številko 113.

Priprta obdolženca so danes privedli pred ptujsko okrožno sodnico Katjo Kolarič. Ali priznava krivdo, je najprej vprašala Vajdo. »Ne morem priznati,« ji je odvrnil, »povedal sem resnico, da mi je okoli 11.30 postalo slabo in…« Stavka ni mogel dokončati, ker ga sodnica prekinila in mu razložila, da bo svoj zagovor podal na glavni obravnavi.

Na današnjem predobravnavnem naroku krivde ni priznal niti v preteklosti že obsojeni Bagari. Kot smo neuradno izvedeli, se je v preiskavi izgovarjal, da ne ve ničesar o tem, kje in kako je umrl oškodovanec. Marin naj bi bil še živ in zdrav, ko je zapustil Vajdovo hišo.

Izgovarjala se bosta na neprištevnost

Obramba je danes razkrila taktiko, s katero se namerava upreti obtožbi. Izgovarjala se bo na neprištevnost. Zagovornika sta predlagala sodnici, da naj obdolžena pregleda sodni izvedenec psihiatrične stroke. »Izvedenec ustrezne medicinske stroke naj še ugotovi, ali je v obtoženčevi krvi morebiti bila kakšna substanca – če taka snov sploh obstaja – ki bi nanj vplivala uspavalno. In bi morebiti lahko izpuhtela do trenutka odvzema krvi, ki se je zgodil 12 ur po storitvi očitanega dejanja,« je predlagal Vajdov odvetnik Vlado Toplak.

Bagarijev zagovornik Veljko Škovrlj pa je predlagal sodišču, da naj pridobi posnetke varnostnih kamer, ki so Bagarija posnele na poti domov. Zahteval je tudi izdelavo izvedenskega mnenja o tem, ali je bil obdolženi zmožen razumeti pomen svojih dejanj in je imel v oblasti svoje ravnanje. »Že dalj časa se zdravi zaradi psihičnih težav, užival je tudi mamila, v preteklosti je bil večkrat hospitaliziran zaradi akutne psihotične motnje, nazadnje mesec dni pred obravnavanim dogodkom,« je povedal zagovornik.