Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je danes nadaljeval sejo, ki jo je začel takoj po razglasitvi arbitražne razsodbe 29. junija.

Na junijski seji na koncu našli skupni jezik

Takratna štiriurna razprava je bila po navedbah naših virov na trenutke zelo burna, a so predstavniki koalicije in opozicije o bistvenih vprašanjih na koncu vendarle našli skupni jezik. Med drugim so soglašali, da bo Slovenija dosledno spoštovala mednarodno pravo in pravo Evropske unije ter v tem kontekstu razsodbo arbitražnega sodišča; to pa pričakuje tudi od Hrvaške.

Kazalo je, da bo SDS od junija doseženega soglasja odstopila. Vodja poslanske skupine Jože Tanko je namreč OZP poslal predlog sedmih sklepov, ki naj bi jih odbor sprejel na današnjem nadaljevanju seje. Med drugim naj bi ugotovil, da arbitražno sodišče ni določilo neposrednega stika slovenskih teritorialnih voda z mednarodnimi vodami oziroma odprtim morjem in da je odločba v temeljnem nasprotju s sklepom državnega zbora iz februarja 2013. Ta govori, da bo Slovenija vsako razsodbo, ki ne bo določila ozemeljskega stika slovenskega teritorialnega morja z odprtim morjem, štela za nasprotno mandatu arbitražnega sodišča. Ob tem sicer spomnimo, da so se predsedniki parlamentarnih strank (menda prav na pobudo prvaka SDS) na političnem vrhu pri premierju Miru Cerarju nekaj dni po razglasitvi arbitražne razsodbe strinjali, da vprašanja, ali je z njo sklep DZ izpolnjen, ne bodo več odpirali.

SDS tokrat ugotavlja, da kljub neizpolnitvi sklepa DZ iz leta 2013 mednarodno pravo Slovenijo in Hrvaško v formalnem smislu zavezuje, vendar zgolj »za dobo šestih mesecev, ko bi morali obe državi odločbo implementirati«. Zato odboru predlaga ugotovitev, da odločba arbitražnega sodišča, če je zaradi nasprotovanja Hrvaške ne bo mogoče uresničiti, Slovenije po preteku šestmesečnega roka ne bo več obvezovala. »Od tega roka naprej naj vlada Republike Slovenije terja od Republike Hrvaške potrditev meje, kakršna je veljala ob osamosvojitvi (...) in ki Republiki Sloveniji še naprej zagotavlja celovitost Piranskega zaliva, teritorialni stik z odprtim morjem…« Kako bi Slovenija od Hrvaške terjala takšno potrditev meje, v SDS niso navedli.

Erjavec ni presenečen

Zunanji minister Karl Erjavec pred sejo ni bil presenečen, »ker na referendumu niso bili uspešni, želijo skozi sklepe OZP prepričati slovensko javnost, da so bila njihova opozorila upravičena.« Po seji pa je povedal, »da so bili v začetku sicer predlagani zelo različni sklepi, sedaj pa smo enotni, kakšen naj bo pristop do Hrvaške.«

Predsednik OZP Jožef Horvat (NSi) je pojasnil, da so imeli konstruktivno razpravo in velik nabor predlogov sklepov, tako SDS kot odbora, ki so glavnem vključeni v sprejete sklepe. Vsi drugi sklepi so bili umaknjeni, je dodal.

Odbor je potrdil, da je razsodba arbitražnega sodišča mednarodnopravno zavezujoča, v enaki meri za Slovenijo in za Hrvaško. Vladi priporoča, da se pri izvršitvi razsodbe še naprej zavzema za dosledno spoštovanje mednarodnega prava in prava EU. Odbor je ugotovil tudi, da hrvaško zavračanje razsodbe arbitražnega sodišča ter hkratno ponujanje bilateralnega dogovora ni verodostojno, saj sta državi takšen bilateralni sporazum, in sicer sporazum Drnovšek-Račan, že dosegli, a je Hrvaška od njega enostransko odstopila.