Ob robu digitalnega vrha Evropske unije v Talinu se je premier Miro Cerar srečal z nemško kanclerko Angelo Merkel, s predsednikom evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem in s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom ter jim natančno pojasnil dogajanje v povezavi z arbitražo. Povedal je, da pričakuje njihovo nadaljnjo podporo pri spoštovanju arbitražne odločbe. Na kratko je sedel in se pogovarjal tudi s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem in ta je Cerarja ponovno povabil v Zagreb. »Jaz pa sem mu pojasnil, da bom prišel v Zagreb, ko bo na dnevnem redu implementacija arbitražne odločbe,« je o tem povedal slovenski premier in dodal, da naj bi do takrat potekalo zgolj delo na strokovni ravni, ki naj bi omogočilo sestanek. »Odprt sem za dialog, a ko bodo izpolnjeni pogoji, ko bomo lahko govorili o implementaciji arbitražne odločbe,« je ponovil Cerar.

Plenković se je seveda tudi ločeno sestal z nemško kanclerko Merklovo in po srečanju povedal, da pričakuje razumevanje za hrvaško stališče, da je to dvostransko vprašanje, ki se ne more rešiti brez soglasja obeh strani. »Ne Cerar ne jaz pa nisva prišla k nemški kanclerki na spoved. Moramo biti povsem jasni,« je Plenković še dejal o srečanju obeh premierjev z najpomembnejšo evropsko političarko.

Cerar ostro nad Erjavca, ta pa nazaj

Slovenski premier Cerar je ta mednarodna srečanja in njihovo težo povsem zasenčil z izjavo novinarjem v estonskem glavnem mestu, češ da je v četrtek »žal moral« zunanjega ministra Karla Erjavca »opomniti, da njegove izjave, ki jih je te dni dajal v javnosti, bolj koristijo Hrvaški kot Sloveniji«. »Pričakujem, da se to ne bo več dogajalo in da bomo zadeve, ki morajo ostati med nami, ko gre za priprave na implementacijo, znali zadržati zase, ne pa sporočati javnosti zaradi nekih drugih razlogov,« je dejal Cerar. Erjavec je v odzivu na to poudaril, da s premierjem ne bo polemiziral, a vseeno razložil, da se Cerar moti. »Vidimo, da nismo ničesar rešili z dialogom s Hrvaško,« je dejal. Po njegovem mnenju bi bilo čakanje, da Hrvaška sama implementira arbitražno razsodbo, huda napaka, ker se to ne bo zgodilo. »Na svoji strani imamo mednarodno pravo ter evropsko komisijo,« je povedal.

Po neuradnih informacijah je člane vlade vznemirilo, da je Erjavec pred četrtkovo sejo vlade novinarjem govoril o pravnih možnostih, ki jih ima Slovenija pri tem vprašanju, čeprav naj bi bilo poročilo o tem, ki ga je Erjavec nato predstavil na seji vlade, zaupno. Zunanji minister je novinarjem govoril o začetku iskanja najustreznejše pravne pisarne ter o možnosti tožbe proti Hrvaški pred evropskim sodiščem v Luksemburgu.