Severna Koreja je danes praznovala 72. obletnico ustanovitve svoje vodilne in tudi edine Delavske stranke. Ob podobnih obletnicah režima in njegovih voditeljev je Pjongjang v preteklosti nekajkrat postregel z raketnimi ali bombnimi presenečenji, ne pa tudi danes. Za svojevrstno presenečenje pa je poskrbel poslanec vladajoče južnokorejske stranke Rhee Cheol Hee. Dejal je namreč, da so severnokorejski hekerji lani morda ukradli veliko količino zaupnih podatkov južnokorejskega obrambnega ministrstva, vključno s posodobljenimi vojaškimi načrti Seula in Washingtona za Severno Korejo, ki vsebujejo operacijo atentata na njenega voditelja Kim Jong Una. V dokumentih naj bi bili tudi načrti operacij posebnih enot in podatki o vojaških objektih.

Trump gre na obisk, morda tudi na demilitarizirano območje

Kraja naj bi se zgodila pred dobrim letom dni, šlo pa naj bi za 235 gigabajtov podatkov. Seul je maja letos priznal, da so neznanci ukradli veliko količino podatkov in da za dejanjem morda stoji Pjongjang, ki je odgovornost zanikal. Na zadnje izjave poslanca se južnokorejska vlada še ni odzvala. Seul je sicer pogosta tarča računalniških napadov, za katere sumi Pjongjang.

Iz ZDA pa poročajo, da si bo predsednik Donald Trump med obiskom Južne Koreje prihodnji mesec morda ogledal demilitarizirano območje med Korejama, ki je dolgo 250 kilometrov in široko štiri kilometre, tik ob njem pa je verjetno največja obmejna koncentracija orožja na svetu. ZDA so na območje poslale predhodnico, ki ima nalogo pregledati mogoče točke obiska ameriškega predsednika. Ne glede na to, ali bo Trump potoval na mejo ali ne, je pričakovati, da bo Severni Koreji med obiskom poslal jasno sporočilo. Med turnejo bo obiskal tudi Japonsko, Kitajsko, Vietnam in Filipine.