Puigdemont je za BBC povedal, da bodo katalonske oblasti neodvisnost razglasile 48 ur po uradnem preštetju vseh glasov nedeljskega referenduma. “Štetje se bo najverjetneje zaključilo, ko bomo do konca tedna prejeli glasove iz tujine,” je povedal premier Katalonije. “To bomo storili čez konec tedna ali v začetku prihodnjega tedna.”

Puigdemont na očitke, da Katalonska stran zavlačuje v želji, da bi sprožila reakcijo Španije, odgovarja, da so si vselej želeli miren referendumski proces in da si niso želeli policijskega nasilja.

Puigdemont: Takšnega nasilja ni bilo od smrti Franca

Zoper očitke, da z referendumom kršijo ustavo, je katalonski premier odgovoril, da nobene družbe s silo in pretepanjem ne bi smeli siliti v status quo, ki ga noče. “To se lahko reši zgolj z demokracijo,” pravi Puigdemont. “Ljudje ustavo tolmačijo kot biblijo, češ da vsebuje absolutne resnice, da je pomembnejša od volje ljudstva. Smo del Španije, a imamo pravico do oblikovanja lastne države. Prebivalstvo si to zelo jasno želi in temu, menim, ne more nihče več oporekati.”

Povedal je tudi, da je bila udeležba nižja od 50 odstotkov volilnih upravičencev, ker so španske oblasti glasovanje onemogočale. “S tistimi, ki so oddali glas, in tistimi, ki so prišli na volišča oddati glas, a so jim to preprečili, bi krepko presegli 50 odstotkov.” Hkrati je razočaran nad reakcijo EU. Čudi se, kako lahko govorimo, da je Evropa demokratični raj, če se pretepa starke in ljudi, ki niso storili nič narobe. “Tako nesorazmernega in brutalnega nasilja nismo videli od smrti diktatorja Franca,” je še dodal.

Stikov s Špansko vlado trenutno ni

Potrdil je tudi, da trenutno ni nobenih stikov med špansko in katalonsko vlado. To je bil njegov prvi pogovor po nedeljskem referendumu in le tik pred tem, ko je imel španski kralj Felipe VI. televizijski nagovor narodu, poroča BBC.

Španski kralj je v torek v prvem odzivu na dogajanje ob referendumu o neodvisnosti Katalonije dejal, da katalonski voditelji delujejo "povsem zunaj vladavine prava in demokracije". Kot je dodal, je treba obraniti ustavni red Španije.

Po referendumu, na katerem se je več kot 90 odstotkov udeležencev izreklo za neodvisnost Katalonije, se je Španija po besedah kralja znašla v "skrajno težki" situaciji, država pa mora ukrepati, da zagotovi ohranitev ustavnega reda.

V skladu s 155. členom španske ustave, ki ga doslej še nikoli niso uporabili, lahko vlada pokrajino prisili k spoštovanju ustavnih obveznosti, če jih ta krši ali če "resno ogroža splošne interese države".