Kaj narediti, ko je pes na povodcu napet zaradi človeške frustracije? Prejšnji teden smo že pojasnili, kaj storiti, ko sta vzrok strah in nesocializiranost psa.

1. nasvet

Z mladimi psi začnite dovolj zgodaj izdelovati pravilen vzorec vedenja ob srečevanju z motnjami (psi, ljudje, avtomobili…) na popuščenem povodcu. Pazite, da ste na dovolj veliki razdalji in prepoznate, kaj vam sporoča vaš pes. Če se ob stikih z motnjo počuti dobro in stabilno, potem odmiki niso potrebni. Če pa vam pokaže katerega koli izmed pomiritvenih znakov, potem psa ne silite v takšne situacije. Verjemite mi, da bo imel vaš pes več od tega. Pravilen vzorec pri srečevanju je takšen, da pes motnjo le pogleda in nadaljuje umirjeno hojo mimo nje na popuščenem povodcu. Z učenjem takšnega vedenja boste preprečili frustracijo in stres pri svojem psu.

2. nasvet

Največkrat so za napetost na povodcu krivi ljudje. Ko se boste sprostili, boste sprostili tudi svojega psa. Dokler boste napeti in boste psa vlekli nazaj, bo tudi on napet, zafrustriran in posledično razdražen. Ob sprožilcih, ki povzročajo napetost pri vas in vašem psu, poskušajte ostati mirni in ne zategujte povodca.

Z napetim povodcem namreč psu sporočate, da nekaj ni v redu. Svoj strah tako prek povodca prenašate na svojega psa, ki se potem ob stiku z drugim psom, osebo, predmetom, okoljem vznemiri. Tako vaš strah/frustracija postane tudi strah/frustracija vašega psa.

3. nasvet

Če ste zagovornik ovohavanja psov na sprehodih, potem vam svetujem, da se pes ovohava na popuščenem povodcu, pri čemer uvedite pravilo treh sekund. To pomeni, da je vaš pes v stiku z drugim psom le tri sekunde, nato pa ga preusmerite, da gre skupaj z vami naprej. Vse mora potekati na popuščenem povodcu. Tako boste psa naučili kulturnega spoznavanja z drugim psom.

4. nasvet

Nikoli psa ne vlecite v situacijo, ki si je ne želi. Torej, če se pes upira, ko naj bi spoznal nekaj novega, ga nikakor ne silite v to. Pomagajte mu do večje samozavesti, šele nato se skupaj soočite s stvarmi in situacijami, ki mu povzročajo strah ali frustracijo. Izpostavljanje psa dolgoročnemu stresu povzroča biološke odzive, ki lahko privedejo celo do hudih bolezni.

Alfakan Telefon: 070 853 113

E-pošta: info@alfakan.si

www.alfakan.si

www.facebook.com/alfakan.slo

instagram: #alfakan