Besedna vojna med Severno Korejo in ZDA, ki poteka na ravni predsednikov obeh držav, se preveša v trditve o pravi. Tako je vsaj razumeti zadnje gromovito sporočilo Pjongjanga, ki je Donalda Trumpa obtožil, da je Severni Koreji napovedal vojno. Zato si severnokorejski režim pridržuje pravico do sestrelitve ameriških bombnikov, tudi če ne letijo v njegovem zračnem prostoru.

Ameriško obrambno ministrstvo pa je sporočilo, da bo predsedniku Trumpu pripravilo »mogoče scenarije, kako ukrepati proti Pjongjangu«, če ta ne bo prenehal provocirati.

Številni opazovalci zaostrenega dogajanja še vedno mislijo, da je resnični spopad zelo malo verjeten, vendar pa naraščajo opozorila, da v napetem ozračju lahko pride do napake ali dogodka, ki bi pomotoma sprožil incident. Na to je danes opozoril tudi generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres in dodal, da je edina mogoča rešitev spora politična. »Ognjevite besede lahko pripeljejo do usodnega nesporazuma,« je dejal Guterres. Tudi Kitajska vse bolj opazno poziva k umiritvi retorike, a za zdaj brez uspeha. Ostra retorika Severne Koreje je vplivala tudi na finančne trge in padec vrednosti delnic ob odprtju newyorške borze.

Koga kmalu ne bo več?

Pjongjang je kot vojno napoved razumel sobotni tvit Trumpa, da Severna Koreja oziroma njen režim »ne bo več dolgo naokoli«. Tako je pojasnil severnokorejski zunanji minister Ri Yong Ho. »Ves svet bi si moral zapomniti, da so ZDA prve napovedale vojno nam. Imamo vso pravico sprejeti protiukrepe... In potem bomo videli, koga ne bo več naokoli,« je dejal Ri. Dodal je, da si Severna Koreja pridržuje pravico do sestrelitve ameriških bombnikov, ki so v soboto ob spremstvu lovcev leteli blizu vzhodne severnokorejske meje.

Pred tem ni manjkalo zelo živahnih obtožb z obeh strani. Voditelj Severne Koreje Kim Jong Un je sploh prvič spisal izjavo za javnost v prvi osebi in v njej Trumpa označil za »duševno blaznega starca, ki mu gre na otročje«, medtem ko si je Trump v svojem slogu izmislil vzdevek za Kima, ki mu pravi »raketni možic«.

Severna Koreja je v začetku avgusta v kljubovanju vsej mednarodni skupnosti izvedla svoj šesti in doslej najmočnejši jedrski preizkus.