Preiskovanje domnevne akademske nepoštenosti nekdanje profesorice s FDV Karmen Erjavec je dobilo novo dimenzijo: profesorja s FDV, akademik Slavko Splichal in Marko Milosavljević, sta rektorju Univerze v Ljubljani Ivanu Svetliku predvčerajšnjim poslala protestno izjavo, v kateri sta ga opozorila, da univerzitetna komisija za etična vprašanja (KEV) »ne želi razčistiti očitanih nepravilnosti in sumov.«

»Napad na FDV«

Splichal in Milosavljević sta se seje komisije – v ločenih razgovorih – udeležila 24. avgusta. Predsednik komisije, profesor s strojne fakultete Janez Možina, ju je povabil, ker sta bila leta 2015 med prijavitelji s FDV, ki so trdili, da je Erjavčeva verjetno falsificirala nekatere znanstvene raziskave. Navajala je denimo intervjuje z otroki, ki naj bi ji govorili o pornografiji, pa z otroki, ki naj bi bili spočeti v medvojnih posilstvih v Bosni in Hercegovini. Za poznavalce obeh področij so izjave otrok neverjetne. Govorila naj bi tudi s slovenskimi uredniki in novinarji na položajih, ki v resnici ne obstajajo, ter s predsedniki političnih strank, ki so pozneje opozorili, da domnevnih intervjujev za Erjavčevo sploh nikoli niso dali. Erjavčeva v svojo obrambo trdi, da je raziskave res opravila, a je izvorno gradivo in posnetke intervjujev že zavrgla.

Namesto da bi etična komisija preiskala zadevo in skušala pridobiti vsaj posredne dokaze, pa »je njen predsednik (sejo) zlorabil za neposredne napade in obtožbe na račun FDV, katedre za novinarstvo in naju osebno«, sta v izjavi zapisala Splichal in Milosavljević.

»Obravnavi informacij in razlogov, zakaj so določene navedbe v člankih dr. Karmen Erjavec sporne in utemeljujejo sum kršitve akademske oziroma znanstvene poštenosti, je bilo posvečenega malo časa,« sta zapisala. »Še tista pojasnila, ki so nama bila dovoljena oziroma sva jih tako rekoč izsilila, je predsednik KEV z očitno nejevoljo hitro prekinil in jih poskušal relativizirati, češ da za noben sum očitane nepoštenosti ne obstajajo zadostni dokazi in da je bila s to prijavo povzročena škoda ugledu Univerze v Ljubljani.« Predsednik KEV je sejo zlorabil tudi za poskus »pojasnjevanja« primera z nekakšno teorijo zarote zoper dr. Karmen Erjavec, opozarjata profesorja.

Informacija o priznanju Erjavčeve je novost

»Na eksplicitno izjavo dr. Splichala, da mu je dr. Karmen Erjavec v pogovoru sama priznala falsificiranje dela empiričnih rezultatov v svojih objavah, predsednik in člani KEV niso reagirali. Eno uro pozneje, na izjavo dr. Milosavljevića, da je dr. Karmen Erjavec tudi njemu in sodelavcem priznala falsificiranje dela empiričnih rezultatov, je predsednik KEV odvrnil, da je to zanje nekaj novega in da o tem nič ne vedo; vendar o nadaljnjih pričah ali dokazih niso postavili nobenega dodatnega vprašanja,« sta dodala. Rektorja Ivana Svetlika sta opozorila, da so predsednik in člani komisije namesto ukvarjanja s problemom »poudarjali, da bi bilo zdaj najpomembneje ’poiskati izhodno strategijo’ iz nastale situacije«. »Vodstvo univerze pozivava k razrešitvi dr. Možine s tega (predsedniškega, op. p.) položaja,« sta končala izjavo.

Rektor Svetlik in predsednik komisije Možina sta bila včeraj nad pismom presenečena in izjav nista dajala. Pismo bo v ponedeljek obravnaval tudi senat FDV. »Več vam lahko povem po seji senata,« je bil kratek tudi dekan fakultete Rado Bohinc.