Mladenič, ki je ravnokar končal srednjo šolo, ni bil nikdar pravnomočno obsojen in zoper katerega ni bila vložena pravnomočna obtožnica ter je državljan le ene države, z vozniškim izpitom kategorije B in dokazljivo ni član nobene politične stranke ter se zanima za uniformirani poklic, verjetno koleba med tem, ali bi se zaposlil v vojski (SV) ali pri policiji.

Plača vojaka na začetku višja, pozneje pa…

Glede na to, da izpolnjuje vse omenjene zahteve, bi bila odločitev lahko lahka, a po izkušnjah, ki jih imajo tako pri policiji kot v generalštabu SV, mlade poleg jasne karierne poti zanima predvsem oziroma samo denar. Tega ima mladenič na začetku več, če se odloči za poklic vojaka: začetna bruto plača vojaka kandidata je 1003,54 evra, osnovna bruto plača policista kandidata pa 824,84 evra.

Po opravljenih psihofizičnih testiranjih (podobno kot v primeru vstopa v SV) kot klasični policist kandidat začne dveletno izobraževanje na višji policijski šoli ali polletno, če se odloči za poklic policista za varovanje zunanje meje Evropske unije.

Medtem ko se v policiji mladenič po opravljenem dveletnem izobraževanju že povzpne v 23. plačilni razred, kjer ga čaka bruto plača v višini 1043,68 evra in se lahko po dodatnem letu kot klasični višji policist prestavi v 26. plačni razred, kjer osnovna bruto plača znaša 1173,99 evra, bi po dveh letih v SV mladenič ostal pri isti plači. Kot razlaga Simon Korez, tiskovni predstavnik SV, »vojak v SV tako kot v celotnem sistemu javnih uslužbencev tri leta ne more napredovati v plačnih razredih«.

Bi pa tudi v vojski moral skozi osnovno in specialno vojaško šolanje, ki traja 24 tednov, a njegova plača bi ostala nespremenjena tri leta.

Poklicev nikakor ni mogoče enačiti

Med tem ko pri policiji zagotavljajo, da lahko policisti na delovnem mestu skladno z zakonodajo napredujejo tako horizontalno kot vertikalno oz. tako v nazivu kot v plačnih razredih (največ za deset, op. p.), kar je odvisno od službene ocene, delovnih izkušenj in predpisane stopnje izobrazbe, vojak s četrto stopnjo izobrazbe ne more napredovati oziroma kandidirati za podčastnika. To lahko stori le vojak z doseženo peto stopnjo izobrazbe, a za to, kot razlagajo na generalštabu SV, morajo obstajati potrebe, kandidat pa mora biti za napredovanje tudi »ocenjen kot primeren kandidat za šolanje na podčastniški šoli«. Za podčastniški vojaški poklic lahko kandidirajo tudi vojaki, ki imajo končano šesto bolonjsko stopnjo izobrazbe.

Korez sicer opozarja, da sta si »vojaški poklic in poklic policista tako različna, da ju ni mogoče enačiti, in se, kdor to počne, ne zaveda specifike tovrstnih poklicev«, a s primerjavo skušajmo nadaljevati. Medtem ko v policiji posebne nagrade ali finančne stimulacije za policista niso predvidene, aktualna obrambna zakonodaja za vojaka, ki podpiše pogodbo za dobo petih let, predvideva finančno nagrado v višini ene povprečne bruto plače (ta trenutno znaša 1602,21 evra) oziroma petih povprečnih bruto plač, če vojak podpiše pogodbo za deset let. Novi obrambni zakon predvideva dvig te nagrade na šest povprečnih bruto plač v primeru petletne pogodbe in dvanajstih povprečnih bruto plač v primeru desetletne.

Finančne stimulacije za delo v tujini

So pa izdatno finančno stimulirani tako policisti kot vojaki, če se odločijo za delovanje zunaj domovine, kar je po besedah Koreza še edina preostala vaba mladim, da se odločijo za vojaški poklic. Poleg tega je tudi precej več možnosti, da te delodajalec pošlje na tuje, če si v vojski, kot če si zaposlen v policiji, saj je policijskih mednarodnih operacij preprosto manj.

Vojak desetnik na misiji SV na Kosovu, denimo, poleg osnovne plače (1484,53 evra neto) dobi še 1650 evrov dodatkov, desetnik na misiji v Maliju pa ob osnovi plači (1530,92 evra neto) še dodatnih 2250 evrov. V policiji, kjer dodatek za delo policista v tujini računajo po povsem drugačnem ključu kot v SV, policistu specialistu na misiji na Kosovu danes izplačajo 1500 evrov neto plačne osnove in 93,91 evra dnevnega nadomestila za namestitev, prehrano in prevoz, kar mu na koncu meseca prinese dodatnih 2817,30 evra. Za primerjavo: stotnik SV na misiji na Kosovu z dodatki vred zasluži dobre štiri tisočake, a mu namestitev, prevoz in hrano plača delodajalec.