Na modni reviji, ki so jo organizirali za avstralsko izdajo revije Sports Illustrated, so nastopile tudi močnejše manekenke. Dogodek je sprožil burno debato o »poveličevanju« debelosti in promoviranju nezdravega načina življenja.

Vse se je začelo s kolumno Soraiye Fuda, ki je zapisala, da je sicer pravilno, da so se v modni industriji odločili, da na piste ne bodo več pošiljali nezdravo vitkih manekenk, a da ne bi smeli prestopiti v drugo skrajnost in v imenu mode promovirati debelost.

S kolumnistko se strinja Brad Frankum, predsednik avstralskega zdravstvenega združenja, ki se sprašuje, zakaj pojavljanje izrazito debelih manekenk na modnih pistah med ljudmi ne vzbudi enakega neodobravanja kot pojavljanje presuhih manekenk. »Če bi se po pisti sprehodila manekenka s prižgano cigareto, bi to povzročilo velikansko nestrinjanje zaradi promoviranja nečesa zdravju tako škodljivega. Ne vem, zakaj ni enako pri predebelih modelih, ko pa je jasno, da je debelost povezana s številnimi zdravstvenimi tveganji,« je povedal za BBC.

Oglasil se je tudi John Dixon, raziskovalec klinične debelosti z IDI Baker inštituta za zdravljenje diabetesa in srčnih bolezni, ki ima drugačno mnenje. Meni, da bi se morali na pisti pojavljati vsi tipi teles. »V naši družbi je biti debel nekaj normalnega, saj je debelih 28 % Avstralcev. Menim, da je reči, da na pisti ne bi smelo biti debelih ljudi, skrajno žaljivo do velikega dela prebivalstva« je prepričan.

V razpravo, ki te dni razdvaja Avstralce, se je vključila tudi manekenka Stefania Ferrario, ki je prepričana, da se v modni industriji ne bi smeli osredotočati na ekstreme, pač pa bi morali promovirati predvsem zdrav način življenja.