»To roko bomo ponujali še nekaj časa. Če jo bo Hrvaška sprejela, bomo šli v to skupaj, sodelovalno,« je dejal premier. Dodal je, da je to optimum, ki si ga mora sam prizadevati doseči, tudi zaradi mednarodne skupnosti. Vsi namreč pričakujejo, da se bosta dve članici EU obnašali po evropskih standardih, je pojasnil. »In Slovenija se,« je poudaril.

»Vse tisto, kar bo na naši strani treba pripraviti za implementacijo, bomo pripravili, za to imamo šest mesecev časa in v pravih trenutkih bomo izvedli prava dejanja, takšna kot jih smemo in moremo,« je zagotovil. »Če je Hrvaška večkrat kršila naš prostor, je prav, da se izvede seznanjanje, to je pa zaenkrat tudi vse,« je ocenil premier. »Mislim, da morata Slovenija in Hrvaška zaenkrat še sami poskusiti, če ne bo šlo, pa bom prvi, ki bo odločno zahteval, da naša vlada stori vse tisto, kar je potrebno za implementacijo sporazuma.«

Bruselj v odzivu na Erjavčevo pismo ponavlja pričakovanje glede uresničitve arbitražne odločbe

Evropska komisija je v odziv na pismo zunanjega ministra Karla Erjavca z obvestilom o hrvaških kršitvah arbitražne odločbe ter s tem mednarodnega in evropskega prava, tudi schengna, ponovila svoje stališče, ki ga je v začetku meseca sporočil prvi podpredsednik Frans Timmermans. To je pričakovanje, da bosta obe državi odločbo uresničili.