Nekdanjega levosredinskega predsednika Brazilije, Luiza Inacia Lulo da Silvo, je prvostopenjsko sodišče obsodilo na devet let in pol zapora zaradi korupcije. Do odločitve prizivnega sodišča bo na prostosti. To je hud udarec za izjemno priljubljenega predsednika države v letih 2003–2010, ko je Brazilija imela veliko gospodarsko rast in je kar 30 milijonov Brazilcev ušlo revščini.

Razsodba 71-letnemu Luli onemogoča, da bi prihodnje leto znova postal predsednik, potem ko je dvakrat omogočil zmago na volitvah svoji nekdanji sodelavki iz Delavske stranke Dilmi Rousseff. Kandidiral bi lahko le, če ga prizivno sodišče prej oprosti. Podporo ima sicer kar veliko, v zadnjih anketah 30-odstotno. Toda čakajo ga še štiri sojenja, večinoma zaradi korupcije.

Lula je sojenje označil za farso brez dokazov, s katero naj bi mu preprečili vrnitev na oblast. Obsodili so ga, ker ga je gradbeno podjetje OAS podkupilo z zastonj obnovo velikega stanovanja v morskem letovišču ob Saõ Paulu, kar bi ga sicer stalo 650.000 evrov. V zameno je Lula gradbenemu gigantu omogočil gradnjo dveh rafinerij za državni naftni gigant Petrobras, ki je v Braziliji postal sinonim za korupcijo. Zaradi vpletenosti v Petrobrasove afere je v preiskavi devet ministrov sedanjega 76-letnega desnosredinskega predsednika Michela Temerja. Korupcije je sicer obtožen tudi Temer, ki je lani na čelu države zamenjal odstavljeno Rousseffovo, obtoženo goljufij pri pripravi proračuna.

Temerjeva vlada ima že dlje časa obupno nizko podporo (sedem odstotkov), jo pa še podpira kongres. Seveda tudi Temer kot pred njim Rousseffova pravi, da je nedolžen. In tudi njega bi lahko kmalu, podobno kot so njo, predčasno odstavili.

Lula, ki je imel ob umiku z oblasti po dveh mandatih kar 87 odstotkov podpore, pa je še vedno zelo priljubljen, zlasti med nižjimi sloji, ki jim je izboljšal življenjski standard. Tako so zaradi njegove obsodbe potekale množične demonstracije proti »političnemu procesu«. A veliko Brazilcev je na ulicah tudi pozdravilo odločitev sodišča v upanju, da se v sodstvu nekaj premika in da nihče ni nad zakonom.