Celostna prometna strategija, ki jo je včeraj potrdil ljubljanski mestni svet, bo v prihodnjih letih vodilo Mestne občine Ljubljana pri načrtovanju prometnih ukrepov. Čeprav je občinska uprava v preteklih mesecih pridobivala konkretne predloge občanov, kakšne prometne ukrepe si želijo, strategija večinoma navaja splošne ukrepe.

Opozicijski svetniki iz vrst SDS so izpostavili tudi premajhno ambicioznost mesta pri iskanju rešitev za avtomobilski promet iz drugih občin. Pričakovali so, da se bo strategija opredelila do bolj velikopoteznih rešitev, kot so tramvaj ali primestne železnice. A je vodja oddelka za gospodarske dejavnosti in promet David Polutnik že pred začetkom razprave poudaril, da občina ni pristojna za urejanje železniškega prometa.

Samostojni svetnik Denis Striković je povedal, da bi sam sledil bolj radikalni parkirni politiki in bi ceno parkiranja občutno povišal. Podprl pa je gradnjo parkirne hiše pod tržnico, ker se mu zdi pravilno vozila umakniti pod zemljo. Anže Logar (SDS) pa je občinski upravi očital, da je omenjeno strategijo pripravila le zato, da bi še en mestni dokument poudaril pomembnost parkirne hiše pod tržnico, ki pa je po Logarjevih besedah popolnoma v nasprotju ravno s to strategijo.

Zmotilo jih ime Džamijska ulica

Mestni svet je včeraj razpravljal o možnosti poimenovanja nove ulice od Parmove ceste do islamskega versko-kulturnega centra Džamijska ulica. Mojca Škrinjar (SDS) je takšnemu imenu ulice nasprotovala, ker da v Ljubljani ni drugih ulic, ki bi nosile imena po objektih, prav tako ni Sinagoške ali Cerkvene ulice. A jo je svetniški kolega Striković opomnil, da je v Ljubljani okrog 30 cest poimenovanih po objektih, in navedel primere, kot so Pivovarniška, Kurilniška, Tobačna, Letališka in Litostrojska cesta ali ulica. Poudaril pa je tudi, da je celo Eipprova ulica nekoč nosila ime Cerkvena ulica.

Logar je vprašal, čemu je komisija za poimenovanja naselij in ulic dala takšen predlog, ker da razdvaja ljudi in da tamkajšnji prebivalci temu imenu odločno nasprotujejo. V civilni iniciativi Uredimo Bežigrad so zapisali, da predlaganemu poimenovanju nasprotujejo, ker je »nesmiselno, neprimerno in slovnično celo nevzdržno«. Svetnica Nataša Sukič (Združena levica) je opozorila, da s tem poimenovanjem ni nič narobe, niti slovnično, kot so zatrjevali nekateri svetniki. Svoje besede je podkrepila še s strokovnim mnenjem slovenista Januša Ježovnika. Ob tem pa je Sukičeva poudarila, da svoje strinjanje s predlaganim poimenovanjem mora pojasniti, da »se ne bo slišalo samo mnenje tistih, ki so proti temu imenu«.

Predsednik komisije za poimenovanja Janez Moškrič je poudaril, da bo zeleno luč imenu Džamijska ulica morala pred končno potrditvijo na mestnem svetu podati še komisija za standardizacijo zemljepisnih imen. Svetnik Janez Žagar (SLS) je predlagal, da bi mogoče razmislili o imenu Pot k džamiji ali Ob džamiji, ki gresta po njegovem mnenju nekoliko bolj v uho kot besedna zveza Džamijska ulica.

»Ko smo dajali ta predlog, nismo imeli v mislih nobenih provokacij,« je zagotovil tajnik islamske skupnosti in mestni svetnik Nevzet Porić. Dodal je, da je islamska skupnost kot predlagateljica tega imena doživljala pritiske, naj predlog umaknejo. »Klicali so nas iz Nove Slovenije, da odstopimo od imena. To osebo sem povabil, naj si pride džamijo pogledat. Odgovorila mi je, da bi potem rekli, da Nova Slovenija podpira islamistični teroristični center. To je nesprejemljivo in žaljivo,« je povedal Porić, ki pa ni želel imenovati sogovornika.