Helmutu Kohlu, zgodovinskemu kanclerju v letih 1982–1998, je uspelo združiti Nemčijo in združevati Evropo, ni pa zmogel preprečiti razkola v svoji družini.  Od njegove smrti 16. junija so Nemci priča zaostrenemu družinskemu konfliktu, ki je vsak dan bolj krut in umazan. Žalovanje lahko družino združi, včasih pa lahko ob žalovanju še bolj pridejo do izraza njene razprtije.

Tako se je Walter Kohl, starejši sin nekdanjega kanclerja in njegove prve žene Hannelore (leta 2001 je naredila samomor), odločil, da ne bo šel na pogreb, ker oče ne bo pokopan ob materi, ki naj bi ji bil veliko dolgoval. O njegovi smrti je izvedel po radiu, mačeha Maike Kohl pa mu je s policijo onemogočila vstop v njuno hišo, kjer je hotel videti preminulega očeta.

Walter Kohl z očetom ni govoril od leta 2011, ko mu je v avtobiografiji očital, da je družino žrtvoval politiki. Že v zgodnjih letih ga je videval le na hitro ob večerji, preden je izginil v delovno sobo. V šoli so se iz Walterja zaradi očeta norčevali, ta pa se je pojavil samo toliko, da je od sina zahteval, naj požre žalitve. Za vzpenjajočega se politika je bilo pomembno, da je dajal videz dobrega očeta in moža, čeprav ne za eno ne za drugo ni imel časa. 

Šokantna zahteva Merklovi

Vdova Maike je te dni poskrbela za še en velik škandal: ko ji je kanclerka Angela Merkel po telefonu izrekala sožalje, je zahtevala žalne slovesnosti na evropski ravni v Strasbourgu 1. julija. Med govorniki pa naj ne bi bilo kanclerke, ampak sami tujci, tudi avtokratični Viktor Orban. Madžarskega premiera je Helmuth Kohl sprejel lani, s čimer je – če mu tega ni vsilila Maike – pokazal svoje nasprotovanje Merklovi, saj je Orban eden največjih nasprotnikov njene begunske politike. Verjetno bo kanclerka vseeno imela govor v Strasbourgu. Kohlova družina do nje kuha zamero že dlje časa, ker je leta 1999 ob aferi s črnim fondom Krščansko-demokratske stranke Kohla, svojega mentorja, izpodrinila s čela stranke.

Popoln nadzor druge žene

Maike Richter je postala znana aprila 2005, ko je imela 40 let in jo je Kohl ob svoji 75-letnici javnosti predstavil kot novo življenjsko sopotnico. Richterjeva je že leta 1994 začela delati v kanclerjevi pisarni, kmalu zatem ga je že spremljala na potovanjih. Poročila sta se šele potem, ko je leta 2008 Kohl padel in si močno poškodoval glavo, zaradi česar je ostanek življenja preživel na invalidskem vozičku in imel težave z govorjenjem. Na poroko sinova nista bila vabljena. Maike se je povsem posvetila možu in Kohl je leta 2011 dejal, da ji dolguje, da še živi.  Sinova sta bila proti mačehi že zato, ker je tako zelo prevzela nadzor nad očetovim življenjem, da je pogosto celo končala stavek, ki ga je začel. »Zadnje vabilo na obisk pri njem sem zavrnil,« pravi eden starih Kohlovih prijateljev, »saj bi bil pogovor z njim v resnici pogovor z njo.«  Ona je odločala, kdo ga bo obiskal. Zdaj pa bi lahko s tem, ko ima v rokah njegove zasebne zapise, dnevnike, spomine in pisma, sovplivala na interpretacijo dolgotrajne in pomembne Kohlove vladavine.