Med pogovorom je Jaka Blažon z enim očesom ves čas pripet na mobilno napravo, saj ne sme prezreti nobenega sporočila, ki bi prišlo z one strani velike luže. »V poslu mora biti človek ves čas na voljo,« poudari, vendar ga pisanje odgovorov na zaslon telefona niti malo ne ovira pri pripovedovanju zanimive in pestre življenjske zgodbe.

Že od malega je bil malo poseben. »Od nekdaj sem rad organiziral stvari,« pripomni, »v tem sem bil res dober. Najpomembnejše zame pa je, da delam tisto, pri čemer res uživam. V tem trenutku je to svetovni splet. S partnerji delamo aplikacije.« Blažonove vrstnike, sošolce z viške gimnazije, ki jo je obiskoval, zdaj najdemo po fakultetah, naš 21-letni sogovornik pa je ubral drugačno pot. Zakaj?

»Dvomim, da bi mi katera koli fakulteta lahko dala toliko znanja, kot sem ga pridobil s konkretnim delom. Nekateri pravijo, da so v Sloveniji pomembne le dobre zveze, toda to sploh ni primerljivo z Ameriko. Če kje, te tam osebne zveze lahko pripeljejo kamor koli. Na fakulteto bi šel le zato, da bi si odprl še eno polje dobrih zvez. Če bo prava priložnost, jo bom zgrabil, za zdaj pa mi zadostuje to, kar imam.«

V najstniškem obdobju je bil Jaka Blažon štiri leta profesionalni smučar. Čeprav bi mislili, da se je tam naučil reda in discipline, pravi: »Niti ne, saj sem bil smučar prostega sloga. Pri tem športu je vse v glavi. Nekako spontano sem padel v to. Imamo vikend v Kranjski Gori in sem bil vsako leto več kot 80 dni na snegu. Pri 15 letih nisem imel več dobrih rezultatov, zato me smučanje ni več zanimalo. Je bilo pa nekaj drugega. Pri tem športu nimaš ves čas ob sebi trenerjev, kar sami smo hodili smučat na kakšno goro. No, in kaj se je zgodilo? Jaz sem strašno rad organiziral poti, rezerviral avtomobile, stanovanja…«

Zmagovalec gre v Silicijevo dolino

Takrat pa se je že prebudila Blažonova poslovna žilica. »Od vsake rezervacije sem zase odškrtnil delček denarja. Če je bilo, denimo, za stanovanje treba plačati 22 evrov, sem jaz rekel 25. Tako sem začel služiti prvi denar,« preprosto razloži. Ko je smuči obesil na klin, je na radiu slišal oglas za Ustvarjalnik. »Zmagovalni ideji so obljubljali en mesec bivanja v Silicijevi dolini, mene pa je od nekdaj zanimalo, kaj je tam,« pristavi.

Za Ustvarjalnik je izdelal zamisel za organizacijo dogodkov, želel jo je oplemenititi s pametnim algoritmom, ki bi ljudem pri odpovedi določene prireditve na aplikaciji takoj ponudil nove v njihovi bližini, a mu ni uspelo. Zamisli je bilo v nadaljevanju še veliko. Ena boljših pa je bila aplikacija za deljenje slik. »S to sem zmagal in šel v Ameriko,« pove. »A takrat je še nisem videl tako, kot jo danes. Zelo me zanimajo zgodovina, filozofija, tudi človeški odnosi, veliko sem bral, in ko sem leta 2014 z vodstvom Ustvarjalnika prišel v Ameriko, je bila ta zame velik šok. Odkril sem, da trava tam ni nič bolj zelena kot doma.«

V tistem mesecu je Jaka v pospeševalniku Boulder in v San Franciscu dobil polno zvez, ki jih še danes uporablja, a potreboval je še nekaj: »Eden mojih glavnih mentorjev, znani podjetnik Matevž Petek, mi je ogromno pomagal. Ko je moja poslovna ideja z aplikacijo za slike pozneje propadla, me je na nekem dogodku v Ljubljani povabil k sodelovanju pri poslovni ideji prevozi.org. Vse konce tedna sem preživel v Celju, ker je Matevž od tam, pa še vse popoldneve sem doma delal pri projektu. Po enem letu smo ugotovili, da ne bo uspešen, pa smo se 'prodali' nekemu drugemu podjetju in mu naredili zelo uspešno aplikacijo, ki je od Googla pobrala 20 milijonov. Bili smo odlična ekipa, to pa je najtežje sestaviti. Izkoristili smo ta uspeh in podobne storitve, opremljene s pomembno referenco, ponudili še drugim podjetjem. No, od takrat je šlo našemu podjetju samo še strmo navzgor.«

V posel sem vložil dušo

Ekipa je slovenska. Zakaj potem podjetje v ZDA? »Ker imamo tam investitorje in naročnike. Vse se dogaja tam,« poudari Jaka Blažon. »Tudi v Sloveniji se da delati. Ampak s tem je tako kot z bazenom in morjem. Saj se je mogoče tudi v bazenu dobro okopati, vendar plaža je pa le plaža.«

V dobrih dveh letih se je ekipa Povia podpisala že pod več kot šeststo uspešnih projektov. Blažon pravi: »To je zdaj moje življenje, v posel sem vložil dušo. V podjetju sem odgovoren za prodajo in za rast. Če kaj znam, znam graditi odnose med ljudmi, znam jih prepričati. Potem je vseeno, koliko si star. Čeprav imam šele 21 let, delam z ljudmi, ki so po Forbesovi lestvici med 50 najbolje plačanimi na svetu. Tudi z enim od svetovno najbolj znanih glasbenikov.«