»Kangler je bil garač, iz službe domov – pa na traktor. Prevažal se je s starim traktorjem, tak je hodil naokrog, da se za župana ne spodobi, in to sem mu tudi povedal. Po moje je deloholik,« je v okviru tožbe Republike Slovenije proti nekdanjemu mariborskemu županu Francu Kanglerju zaradi premoženja nezakonitega izvora povedal eden izmed včeraj zaslišanih prič Ivan P. Kot je znano, je finančna preiskava med letoma 2002 in 2014 pokazala 256.000 evrov razkoraka med Kanglerjevimi dohodki in premoženjem. Kangler odgovarja, da je dobro služil tudi s kmetovanjem: pridelke in živali je prodajal za gotovino (saj ni davčni zavezanec), ki jo je nato hranil v domači, 400 kilogramov težki blagajni.

Lubenice rasle kot nore

Štiri priče so včeraj potrdile, kako dober kmet je bil. Janez J. je na primer pri njem več let kupoval po tisoč bal sena na leto, v povprečju je vsaka stala dva evra. »Na kmetiji se zelo trudi. Gojil je na primer lubenice, tak pridelek je imel, da nismo mislili, da je možno. Vedno je bil inovator, od njega smo se učili. V bistvu je obseden s kmetijstvom, vsa čast mu, zelo rad dela na slovenski zemlji,« je povedal. Boris Z. je potrdil, da je pri njem vsako leto kupil pet, šest ton koruze (za 500 evrov) pa divje svinje (200 do 500 evrov za eno) in merjasce (eden za 3000 evrov in več). Tudi Milan K. je pri njem leta kupoval divje svinje. »Pa kak pušeljc špargljev sem dobil zastonj, da sem imel za juho, tudi polno lubenic mi je dal, rasle so kot nore,« je opisoval. Na vprašanje, kaj je Kangler prideloval, je Ivan P. odgovoril z vprašanjem: »Kaj ni? Koruzo, seno, lubenice, zelje, solato, svinje, koze, osle…«

Tožilstvu se zdi sporen denar za nakup stanovanja na Pohorski v Mariboru. Tožnik navaja, da je precej denarja dobil od pokojnega očeta, da bi po njegovi smrti skrbel za bolno mater in invalidno sestro. A ker sta hitro umrli, mu je ostal. Tudi od brata je dobil 50 tisočakov gotovine, ker se je v njegovo korist odpovedal dedovanju po materini smrti. Brat je včeraj potrdil, da je oče izročil Francu okoli 140.000 takratnih nemških mark in tudi, da se je Franc odpovedal dediščini, sam pa mu je izročil 50.000 evrov, kolikor je že vložil v očetovo hišo. »Na papir« nista dala nič, ker si v družini zaupajo.

Kanglerjeva žena je povedala, da je nekaj v nakup stanovanja vložila tudi sama. 22.000 evrov si je izposodila od znanke, ki je včeraj to potrdila in tudi, da ji je (v gotovini) vse vrnila. Zaslišali so še eno pričo, ki ji je posodila 18.000 evrov, in drugo, ki ji je Kangler za nakup nekega zemljišča (v gotovini) posodil okoli 20.000 evrov.

Izjava ni dovolj

Mirjana Vaupotič, ki je sodelovala pri finančni preiskavi Kanglerja, pa je razložila, da ugotovitve o razkoraku med prihodki in premoženjem temeljijo na podatkih Fursa, bank in podobnega, s Kanglerjem pa niso bili v stiku. Njegovih sedanjih navedb o menjavanju gotovine v tujo valuto in hrambi doma, prihodkih s kmetije ali posojilih niso upoštevali, ker jih niso imeli. Poudarila pa je, da je treba takšne navedbe nedvoumno dokazati. Zgolj trditev priče, da mu je na primer predala gotovino, ni dovolj.