Župani občin, združeni v Skupnost občin Slovenije (SOS), so se na včerajšnji skupščini osredotočili na številne vidike financiranja občin. V skupni izjavi so zahtevali spoštovanje resolucije o normativni dejavnosti, ki zagotavlja sodelovanje med vlado in občinami, ter se zavzeli za oblikovanje pokrajin. Na vlado so med drugim naslovili tudi zahtevo, naj občinam zagotovi dostop do evropskih sredstev. »Vlado pozivamo, naj ponovno odpre razpravo o strategiji razvoja lokalne samouprave in na podlagi tega poskuša doseči čim širše soglasje, tudi lokalnih skupnosti, in da to postane neke vrste dokument, ki bi ga sprejel državni zbor. Ta ima namreč večjo veljavo, kot če to sprejme vlada,« je razpravo povzel predsednik Skupnosti občin Slovenije Bojan Kontič.

Vsa odprta vprašanja, povezana z lokalnimi skupnostmi, bi v SOS najraje reševali neposredno z vlado, zato bi bilo dobro, da bi vlada ponovno oblikovala ministrstvo za lokalno samoupravo, ki je pred leti že delovalo. Tudi v vmesnem obdobju pa se ukrepi za katero koli področje delovanja lokalne samouprave ne bi smeli sprejemati brez tehtne analize. Vlada naj, predlagajo, nemudoma ustavi tekoče finančno obremenjevanje lokalnih skupnosti ter pristopi k dogovoru, kako bo v prihodnjih treh letih ob postopnem dvigu gospodarske rasti nadoknadila ustvarjen primanjkljaj financiranja lokalnih skupnosti. Te morajo kljub zmanjševanju sredstev v zadnjih letih še vedno nemoteno izvajati vse naloge in skrbeti za razvoj lokalnega okolja, s tem pa za skladen razvoj vse države.

V SOS zrejo tudi v prihodnost in opozarjajo na naslednje volitve. »Političnim strankam predlagamo, da pri snovanju programov za naslednje volitve upoštevajo tudi mnenje lokalnih skupnosti. Vnesejo naj jih v svoje programe, s tem pa nam omogočijo vpogled v prizadevanja morebitnih bodočih koalicij. Tudi ljudje se bodo na podlagi tega lažje odločali za podporo posameznim strankam oziroma gibanjem,« je še dejal Kontič. sta