Povsem običajen sobotni let nizkocenovnega letalskega prevoznika Easyjet iz Ljubljane v London je nad Severnim Porenjem - Vestfalijo zavil z začrtane poti in se začel spuščati. Po prejetem obvestilu o sumljivem pogovoru  moških, ki naj bi se na letalu pogovarjali o bombi in eksplozivu, se je pilot leta EZY3246 odločil za preventivni pristanek. Kot je razvidno z radarskega posnetka, je pilot airbusa 319 v okolici Mannheima letalo obrnil proti severu, nato pa pristal na letališču med Kölnom in Bonnom.

Izkazalo se je, da je šlo za lažen preplah. Nemški policisti so pridržali tri britanske poslovneže, razstrelili pa so tudi nahrbtnik, iz katerega so štrlele nekakšne žice oziroma kabli. Po pristanku letala so na nemškem letališču od sedmih do desetih zvečer zaprli promet, policisti pa so s pomočjo službenih psov še do jutranjih ur pregledovali letalo. Danes popoldne so Britance že izpustili, saj so ocenili, da ni šlo za kaznivo dejanje.

Pristanek zaradi »operativnih razlogov«

Potniki so na nemškem letališču pojasnjevali, da so jim pred izrednim pristankom letala po zvočnikih povedali, da bodo pristali zaradi »operativnih razlogov«, tako da hujše panike na letalu ni bilo. »Osumljencev med letom nisem videl. Sem pa opazil kar nekaj aktivnosti, osebje je vstopalo in izstopalo iz pilotove kabine. Tudi strežba hrane in pijače je bila počasnejša kot običajno. Nato pa sem na naši potovalni višini presenečen opazil, da so se dvignile zračne zavore na krilih in dokaj hitro smo se začeli spuščati. Čez približno deset minut so nas obvestili, da  bomo zaradi operativnih razlogov pristali v Kölnu,« je za BBC povedal potnik, Britanec Dave Hargreaves.

Tudi ob dogajanju pred pristankom so imeli glavno vlogo Britanci. Nemška policija je danes potrdila, da so pridržali tri Britance, stare 31, 38 in 48 let. Šlo naj bi za poslovneže, ki so se vračali s poslovnega potovanja. Prav oni (predvsem dva izmed trojice) naj bi omenjali bombo oziroma eksploziv, kar je nekatere potnike okoli njih razburilo. Obvestili so osebje, pilot pa je sprejel odločitev, da letalo prizemlji. Kaj natančno so Britanci govorili in zakaj, danes ni bilo znano, neuradne informacije pa so kazale v smer, da je šlo za slabo šalo.

Knjiga s puško

Že po prvem preverjanju identitete in kartotek Britancev se je izkazalo, da ne gre za osebe, ki bi predstavljale varnostno tveganje. Tudi za nahrbtnik enega izmed Britancev, ki so ga policisti preventivno razstrelili, saj se je policistom zaradi nekakšnih žic oziroma kablov zdel sumljiv, se je na koncu izkazalo, da v njem ni bilo eksploziva. Policisti so se pogovorili tudi z drugimi potniki, ki so se spustili po napihljivem toboganu za izhod v sili, pri čemer se je ena potnica lažje poškodovala, zdravniško osebje pa je pregledalo še osem potnikov.

Toda kot je poročala nemška dopisnica Televizije Slovenija, naj bi »sumljiv pogovor« temeljil predvsem na opažanju ene izmed potnic na letalu. Potnico naj bi zmotilo ne le omenjanje bombe in eksploziva, temveč tudi knjiga enega izmed Britancev, na kateri je bila fotografija ostrostrelske puške, ena izmed besed na platnici pa naj bi bila tudi »kill« (ubiti). Poleg tega naj bi se ji zdel sporen že omenjeni nahrbtnik.

Na slovenskem zunanjem ministrstvu še niso pojasnili, koliko Slovencev je bilo na letalu, so pa kmalu potrdili, da nihče od Slovencev ni bil vpleten v incident. Tudi ženska, ki se je poškodovala pri izstopu iz letala, ni slovenska državljanka. Vodja konzularne službe na slovenskem zunanjem ministrstvu Andrej Šter je danes že zgodaj popoldne potrdil, da so prejeli informacijo nemške policije, po kateri je v primeru sobotnega zasilnega pristanka Easyjetovega letala po doslej znanih podatkih mogoče izključiti teroristično ozadje. Je pa ob tem še posebej opozoril vse, da naj z morebitnimi šalami ali ravnanjem ne tvegajo povzročitve tovrstnih preplahov. To ima namreč lahko zelo neprijetne posledice – od dodatnega čakanja in pogovorov pa vse do verjetno kar omembe vrednih stroškov za tistega, ki si kaj takšnega privošči.

Potnike več ur zasliševali

Potnike so zadržali na letališču in jih zasliševali, tako da se je denimo eden izmed njih danes na spletu pridušal, da je šele ob štirih zjutraj dočakal hotelsko posteljo. Na koncu so sklenili, da niti Britancev niti potnice, ki je prijavila sumljivi pogovor, ne bodo preganjali.

Na vprašanje, kdo bo plačal stroške sinočnjega incidenta, je direktor javne agencije za civilno letalstvo Rok Marolt na glas razmišljal, da bi jih morali kriti problematični potniki, vendar se je strinjal, da na koncu najbrž le ne bo tako: »Verjetno bodo stroške morali plačati Easyjet, letališče v Kölnu in drugi prevozniki, ki niso mogli opraviti letov.«