Okoli 260 nemških vojakov se bo skupaj z letali tipa tornado in letalom za polnjenje goriva v zraku, kot kaže, selilo iz Turčije v Jordanijo. Zunanjima ministroma Nemčije in Turčije, Sigmarju Gabrielu in Mevlutu Cavusogluju, na včerajšnjem srečanju v Ankari ni uspelo zgladiti spora okoli prepovedi obiskov nemških poslancev pri vojakih v vojaškem oporišču. Turške oblasti so obisk prepovedale, ker so nemške oblasti odobrile azil turškim vojakom v Nemčiji, osumljenim sodelovanja pri lanskem neuspešnem vojaškem udaru. Nemčija je kritike zavrnila, Turčiji pa zagrozila, da bo ob vztrajanju pri prepovedi obiska svoje vojake umaknila.

Odločitev o premestitvi vojakov, ki sodelujejo v vojni proti Islamski državi, morata potrditi vlada in parlament, a Gabriel poudarja, da glede na to, da s turškim kolegom ni našel skupnega jezika, druge možnosti ni več. Gabriel je dejal, da morajo imeti nemški poslanci neoviran dostop do nemških vojakov v tujini, zato druge rešitve, kot je umik, ne vidi. Poleg tega je ocenil, da zaplet ni vplival zgolj na odnose med dvema zaveznicama v Natu, ampak je vprašanje postalo tudi poligon za notranjepolitična obračunavanja.

Turški zunanji minister Cavusoglu je dejal, da Turčija umiku z ničemer ne bo nasprotovala. Dodal je tudi, da lahko nemški poslanci obiščejo svoje vojake, ki so nastanjeni v drugem turškem Natovem oporišču v Konyi. Nemška obrambna ministrica Ursula von der Leyen si je medtem ogledala razmere v jordanskem letalskem oporišču in ocenila, da izpolnjujejo vse pogoje za namestitev nemških vojakov in letal.

Umik vojakov iz Incirlika bolj ali manj podpirajo vse nemške parlamentarne stranke. Največ pomislekov so imeli v vladajoči CDU, kjer si ne želijo še dodatne zaostritve vse slabših odnosov s Turčijo. Kdaj bi se vojaki lahko selili, še ni znano, bosta pa parlament in vlada o tem verjetno odločala kmalu.