Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je na lanskem vrhu Nata v Varšavi zaveznice povabil, naj se naslednjič, leta 2018, srečajo v Carigradu. A iz tega, kot vse kaže, ne bo nič. Nemški časnik Der Welt razkriva, da je Nemčija, skupaj s Francijo, Nizozemsko in Dansko, preprečila, da bi zavezništvo na povabilo odgovorilo pozitivno. Menijo, da bi to poslalo napačen politični signal. Nočejo namreč dvigovati ugleda Turčije v mednarodni skupnosti in dajati vtisa, da Nato podpira domačo politiko turške vlade. Za takšno potezo naj bi se odločili tudi zato, ker Turčija Avstriji kot partnerski državi Nata ne dovoli sodelovanja na skupnih vajah in operacijah. Turčija se s tem maščuje Avstriji za njene ostre kritike na račun Erdoganove politike in za nasprotovanje vstopu Turčije v EU. Evropske zaveznice s podporo Kanade predlagajo, naj bo vrh raje v novih prostorih zavezništva v Bruslju, poroča Der Welt. Belgija naj bi bila na to že pripravljena.

Po poskusu udara je šlo navzdol

Gre za novo stopnjevanje napetosti v odnosih med Berlinom in Ankaro, ki so še posebno po neuspešnem poskusu vojaškega udara v Turčiji vse slabši. Erdogan Nemčijo obtožuje, da se na poskus udara ni odzvala dovolj jasno. Pred turškim referendumom o ustavnih spremembah aprila letos so se odnosi še dodatno poslabšali, saj so nemške oblasti prepovedale nastope turških ministrov po nemških mestih. Erdogan je takrat Nemčijo in kanclerko Angelo Merkel obtožil, da uporabljata nacistične metode. Nato je olje na ogenj prililo priprtje turškega dopisnika časnika Welt Deniza Yucela, ki je v priporu že več tednov, nemški diplomati pa so ga smeli obiskati šele po dolgih pogajanjih z Ankaro. Turčija Yucela obtožuje podpihovanja sovraštva in podpiranja terorizma.

Morebitni umik vojakov

Nazadnje pa je odnose poslabšala odločitev turških oblasti, da prepovedo obisk nemških poslancev pri nemških vojakih, ki so v okviru Nata nameščeni v letalskem vojaškem oporišču v Incirliku. Prepoved obiska je povračilni ukrep Turčije, ker je Nemčija odobrila politični azil turškim vojakom v Nemčiji, ki jih Ankara obtožuje sodelovanja pri poskusu udara. Turške oblasti argumentirajo, da Nemčija podpira teroriste in da dokler ne bo spremenila svojih odločitev, nemški poslanci ne bodo smeli obiskati vojakov v oporišču.

Merklova je zato Turčiji zagrozila, da bi utegnila svoje vojake iz oporišča umakniti. To sicer ostro zahtevajo v SPD, rekoč da bi morala kanclerka do Erdogana nastopati odločneje. O umiku kakšnih 250 vojakov naj bi nemški poslanci odločali kmalu, a v CDU opozarjajo, da ne bi bilo pametno sprejemati prenagljenih odločitev, saj nemški vojaki sodelujejo v boju proti Islamski državi in morajo izpolniti zaveze, ki so jih dali. Iz CDU je tudi slišati očitke na račun SPD, da s pozivom nabira točke v predvolilni kampanji. Merklova umika vojakov sicer ne izključuje, a želi zaplet vendarle rešiti po diplomatski poti.