Dolgoletni zagrebški župan Milan Bandić in nekdanji prvi mož Splita Željko Kerum sta kot ena največjih političnih populistov na Hrvaškem na dobri poti, da bosta – sodeč po anketah – zmagala v jutrišnjem drugem krogu hrvaških lokalnih volitev. Župan Zagreba si lahko v tekmi z levosredinsko kandidatko prišteje glasove volilcev HDZ in desnice, medtem ko je SDP v Splitu javno podprla Keruma, saj poskuša tako preprečiti zmago kandidata HDZ.

Obtožnica ga ni ustavila

Bandić je v dveh tednih po relativni zmagi v prvem krogu nekoliko povišal prednost pred kandidatko Hrvaške narodne stranke (HNS) Anko Mrak Taritaš, ki jo podpira SDP. Njegov volilni bazen je širši zaradi interesne mreže, ki jo je spletel v 17 letih vodenja mesta, in ker je s HDZ sodeloval na številnih področjih. Ker pa je bil nekoč pomemben član SDP, lahko računa tudi na nekaj socialdemokratskih volilcev.

Medtem skuša Mrak-Taritaševa mobilizirati Zagrebčane z izjavami, da gre za referendum proti Bandiću in njegovemu načinu vodenja. Vendar Bandićeve zmage v prvem krogu niso ustavile niti obtožnice zaradi korupcije, čeprav ni dosegel tako prepričljivega števila glasov kot na petih županskih volitvah od leta 2000, ko je prvič sedel na županski stolček. Pred današnjim volilnim molkom so se pojavile informacije, da ni plačal milijonskih davkov iz svoje prve kampanje za predsedniške volitve leta 2009.

Ugibanja o nemoralni ponudbi

Njegova tekmica Mrak-Taritaševa je bila ena najuspešnejših ministric v nekdanji levosredinski vladi premierja Zorana Milanovića in je poleg častne predsednice HNS Vesne Pusić najbolj znan obraz hrvaških liberalnih demokratov. Še največjo oviro pri nabiranju glasov ji povzročajo ugibanja, da je HNS na nacionalni ravni pripravljena sodelovati z desnosredinsko vlado premierja Andreja Plenkovića. Vodstvo HNS ni povsem prepričljivo zanikalo domnevne Plenkovićeve nemoralne ponudbe o položaju podpredsednika vlade in štirih ministrskih sedežih v zameno za glasove devetih saborskih poslancev HNS, ki bi zagotovili stabilno parlamentarno večino zamajani vladi. HNS je bila na lanskih predčasnih parlamentarnih volitvah sicer v koaliciji s SDP. Če Mrak-Taritaševa v Zagrebu izgubi proti Bandiću, kar bo vzelo lesk njenemu sijaju v HNS, se bodo možnosti za koalicijo s HDZ povečale, ocenjujejo na Hrvaškem. Mrak-Taritaševa je napovedala, da bo v tem primeru izstopila iz HNS.

Volk pokazal staro dlako

HDZ si vneto želi tudi župana v Splitu, kar bi bilo zadoščenje za polomijo v Zagrebu in na Reki v prvem krogu kot tudi za verjetni poraz še v četrtem izmed največjih hrvaških mest, Osijeku. Protislovni podjetnik Kerum je za kakšen odstotek bližje vrnitvi na čelo največjega dalmatinskega mesta. Lokalni voditelji SDP so pozivali svoje volilce, naj ga podprejo, pa se potem verjetno ugriznili v jezik, ker je Kerum znova pokazal svoj značaj. Med četrtkovim soočenjem je vulgarno žalil protikandidata Andra Krstulovića Oparo (HDZ), po dogodku naj bi med njima skoraj prišlo do fizičnega obračuna. Opara je nato z bolj vljudnimi besedami vrnil Kerumu. Zmaga HDZ v Splitu bi bila tudi krona uspeha na teh lokalnih volitvah, iz katerih so izšli kot najmočnejša stranka, ki je že v prvem krogu dobila največ županij, mest in občin.

Prihaja čas razpleta krize

Kampanja je potekala v senci ugibanj, ali si bo Plenković zagotovil parlamentarno večino, ki bo omogočila stabilno nadaljevanje dela vlade. Prihodnji teden mora v saboru zahtevati podporo za nove ministre, potem ko je konec aprila odstavil štiri ministre stranke Most neodvisnih list in izgubil jasno večinsko podporo v saboru.

HDZ ima možnost, da pridobi rahlo saborsko večino tudi brez HNS, kot je pokazala potrditev Gordana Jandrokovića za predsednika sabora v začetku maja, a je vprašljiva življenjska doba takšne vlade, ki jo bo podpirala vrsta po vetru obračajočih se neodvisnih poslancev in manjših strank z nenasitnimi apetiti. Plenković je večkrat izjavil, da so takoj pripravljeni tudi na nove parlamentarne volitve, ki bi bile že tretje v dveh letih. Začetek razpleta hrvaške politične krize lahko pričakujemo prihodnji teden.