Janez Janša je v nagovoru kongresa pred glasovanjem izpostavil, da se bo SDS pod geslom Slovenija v srcu osredotočala na »neusmiljen boj za izkoreninjanje drugorazrednosti«, da bi Slovenija postala »prostor pravičnosti in blaginje za vse, ki so se zanjo pripravljeni potruditi«. V prihodnje si bodo prizadevali, da bodo vsi Slovenci imeli enake izhodiščne možnosti, najboljša socialna politika pa je ustvarjanje novih delovnih mest.

Janša je v svojem govoru v veliki meri citiral kongresno resolucijo, v kateri SDS kot temeljno vrednoto družbe v ospredje postavlja slovensko družino. »Mladim družinam bomo omogočili ugoden kredit za ureditev stanovanjskega vprašanja,« je povedal Janša in izpostavil, da se bodo zavzemali za povečanje rodnosti. SDS je odprta za kulturno izmenjavo, a odločno zavrača »levičarsko multikulturnost, ki ne loči več med slovenskim jezikom in slovensko kulturo«.

Janša: Če ne bi rušili naše vlade, bi bile železnice po vsej državi že posodobljene

V ospredju največje opozicijske stranke torej ostaja nastrojenost proti migrantom. »V negotovih časih, ki so pred nami, je relativna nacionalna homogenost Slovencev velika prednost in dobrina. Tako kot je bila v času slovenske osamosvojitve,« je povedal prvak stranke SDS in dodal, da stranka ne bo pristala na politiko, ki »za ilegalnega migranta troši trikrat več davkoplačevalskega denarja kot znaša minimalna plača slovenskega delavca«. Po njegovem mnenju takšna politika s solidarnostjo nima nič skupnega, mlade iz Slovenije pa odganja v tujino.

Janša je odgovoril tudi na vprašanje, ki da mu ga mnogi postavljajo, in sicer, do kdaj bo SDS vztrajala. »Vztrajali bomo, dokler bo treba, dokler ne bo Slovenija postala domovina za vse.« K sodelovanju je povabil vse, »ki jim pogum ni tuj in imajo Slovenijo v srcu«.

Glede drugega tira je Janša izpostavil, da v Sloveniji potrebujemo sodobno železniško povezavo, ampak ne na način in za ceno, kot ju predvideva vladajoča ekipa. »Če z afero Patria leta 2008 ne bi rušili naše vlade, bi drugi tir že zdavnaj imeli in to za normalno ceno, prav tako bi bile železnice že posodobljene po vsej državi.« Janša je prepričan, da bi z denarjem, ki se ga želi ukrasti s pretirano ceno drugega tira, lahko zgradili »preko 300 vrtcev, šol ali športnih dvoran po vsej Sloveniji«. Dodal je še, da sedanji »koruptivno zastavljeni projekt ogroža modernizacijo«.

Janezu Pogorelcu na kongresu SDS preprečili vstop v dvorano

Kongresa SDS se je udeležilo več gostov iz domovine in tujine. V Maribor je prispel tudi madžarski premier Viktor Orban. Med domačimi gosti so bili prvaki nekaterih desnosredinskih političnih strank: predsednik stranke Glas za otroke in družine Aleš Primc, prvak SLS Marko Zidanšek in predsednik Nove ljudske stranke Željko Vogrin. Vabilo je prejela tudi predsednica NSi Ljudmila Novak, ki pa se zaradi romanja v Fatimo nanj ni mogla odzvati. Zato je na kongres poslala svojega pooblaščenca, člana izvršilnega odbora NSi Janeza Pogorelca, a mu SDS vstopa v dvorano ni dovolila. Kot razlog za to so navedli, da se je prepozno akreditiral in da so na kongres povabili predsednico stranke, ne pa njega. V včerajšnjem sporočilu na spletni strani SDS sicer lahko preberemo, da se bodo kongresa udeležili »predsedniki in predstavniki sestrskih strank iz Slovenije in sosedstva«.

NSi si za predsednika vlade ne želi Janeza Janše

Pogorelec nam je dejal, da v Maribor ni prišel zato, da bi povzročil kakršnekoli težave, temveč je Nova Slovenija želela posredovati pozitivno sporočilo. To pa je, da bi za kandidata za predsednika vlade našli tretjega človeka, ki bi se usmeril k vizijam in omogočil, da desnica pride na oblast. V NSi so sicer v preteklosti večkrat poudarili, da v koalicijo s SDS, če bo na njenem čelu Janez Janša, ne bodo vstopili. Pogorelec je bil v svojih preteklih izjavah do SDS precej oster. V intervjuju za Dnevnikov Objektiv je med drugim dejal, da se je SDS v zadnjih letih, tudi pod vplivom afere Patria, močno spremenila. »Govorim o njenem odmiku od pomladnih vrednot, demokracije, prava, odprtosti in sproščenosti, o metodah, kakršnih v NSi ne odobravamo.«

Orban: Če SDS ne bi bila resna in močna, se z njo ne bi ukvarjal nihče

Madžarski premier Viktor Orban je v govoru Janšo označil za neizprosnega demokrata in borca za svobodo, ki »ve, da senca sistema, kot je bil komunizem, sega daleč«. Izpostavil je, da tudi Madžarska ve, da postkomunistični svet deluje po dveh zakonih: »Tovariši se ne izgubijo, ampak samo pretvorijo. Če jih preženejo skozi vrata, nazaj priplezajo skozi okno.«

Po njegovih besedah sta tako Slovenija kot Madžarska v središču velike evropske debate, pri kateri gre za vprašanje, »migranti ali naše lastne družine«. Številni v Evropi so po Orbanovih besedah mnenja, da je probleme stare Evrope mogoče rešiti z migranti, sam pa je prepričan, da migranti za Evropo predstavljajo veliko nevarnost, a smo se prebivalci Srednje Evrope »sposobni zavarovati in ohraniti za naslednja stoletja«.

Evropske vrednote po besedah madžarskega premierja niso vklesane v kamen, temveč so »zapisane v srcu, jeziku in kulturi narodov«. »Napade« na SDS Orban pripisuje moči stranke: »Večje možnosti boste imeli za zmago, bolj vas bodo napadali, zato so napadi pravzaprav dober znak. Če ne bi bili resni in močni, se z vami ne bi ukvarjal nihče.«

Preberite še: Še osmič: brez Janše na čelu ni SDS