Razvpiti goljuf Drago Funkel, ki po begu, poznejši aretaciji na Hrvaškem in izročitvi Sloveniji prestaja osemletno zaporno kazen, ima še veliko odprtih zadev na slovenskih sodiščih. Mnoge med njimi pa se že približujejo zastaranju. Včeraj na predobravnavnem naroku ni priznal krivde zaradi goljufij, s katerimi naj bi več slovenskih podjetij oškodoval za skoraj 200.000 evrov. Ker se kazniva dejanja nanašajo na dogodke v drugi polovici leta 2007, bo oktobra letos večina očitkov iz obtožnice že zastarala.

V lisicah tudi v sodni dvorani

Na včerajšnji predobravnavni narok so Funkla pripeljali iz zapora. Ker se je v preteklosti izogibal kazni, ga imajo zaporski delavci očitno še vedno za rizičnega obsojenca, saj mu pravosodna policista niti v sodni dvorani nista snela lisic. Nekoliko težje je zato Funkel iz plastične mape vlekel zapiske, s pomočjo katerih je utemeljeval, da bi bilo priče smiselno zaslišati v vrstnem redu po njegovem predlogu, vezanem na kronološko zaporedje dogodkov. Obramba je prav tako predlagala, da bi se sojenje združilo s kazenskim postopkom v Mariboru, saj se kazniva dejanja nanašajo na isto časovno obdobje. Drugi naj bi bili le oškodovanci. Sodišče bo o tem predlogu odločilo po odgovoru tožilstva.

Tožilka Tanja Ahčan včeraj obtožnice še ni predstavila, kot smo neuradno izvedeli, pa naj bi tožilstvo Funklu (v manjšem delu pa tudi soobtoženemu Alešu Fistru) očitalo, da je leta 2007 za okoli 200 tisočakov olajšal več slovenskih podjetij. Podjetje Bofex (danes Big Bang) naj bi Funkel ogoljufal za okoli 111.000 evrov, družbo Stol za 40 tisočakov, podjetja Jez, Martin in Terra RB pa še za okoli 18.000, 11.000 in 10.000 evrov. V nekaterih primerih naj bi mu pomagal tudi Fister, ki naj bi poleg tega še eno podjetje ogoljufal za 15.000 evrov. Glavno vlogo naj bi imel Funkel, ki naj bi se v teh podjetjih lažno predstavljal za predstavnika podjetja Euroagras. Z njimi se je dogovoril za posel, pri njih naročil material, ga odpeljal, ne pa tudi poplačal. Na včerajšnji predobravnavni narok so prišli tudi pooblaščenci nekaterih ogoljufanih podjetij, ki upajo, da bodo kdaj le dočakali plačilo, skupaj z desetletnimi obrestmi.

Lovljenje zastaralnih rokov

Toda pot do tja je še dolga, večina dejanj iz obtožnice pa bo zastarala že oktobra. Z zastaralnimi roki se bojujejo tudi druga sodišča, saj ima Funkel po naših informacijah odprte postopke tudi na celjskem, mariborskem in koprskem sodišču. Nazadnje, aprila je bil zaradi poslovne goljufije obsojen v Mariboru, kjer jo je odnesel s pogojno kaznijo. Po naših informacijah predvsem zato, ker naj bi tudi tožilstvo privolilo v milejšo kazen, le da se primer konča pred morebitnim zastaranjem.

Razlogi, da se slovensko pravosodje pri pregonu Funklovih grehov sooča s tako hudo časovno stisko, tičijo v samem Funklovem begu, pa tudi v očitno pomanjkljivem sodelovanju slovenskega in hrvaškega pravosodja oziroma birokraciji. Funkel je bil namreč že leta 2010 v Ljubljani obsojen na osem let in dva meseca zapora, ker je z goljufijami z dragimi avtomobili lizinške hiše opetnajstil za okoli 700.000 evrov. Ko je sodba čez kakšno leto postala pravnomočna in bi moral v zapor, pa je obsojeni goljuf pobegnil. Na podlagi tiralice so ga aretirali na Hrvaškem in ga leta 2013 tudi predali Sloveniji. Ker v razlogu za izročitev niso bili navedeni vsi postopki, ki so tekli zoper Funkla, pa je prišlo do situacije, ko je moralo hrvaško pravosodje naknadno odobriti pregon za prav vse obtožnice. To pa se je zavleklo, obtožnice so obstale na mrtvi točki in oškodovanci v deset let stari zadevi so komaj včeraj dočakali predobravnavni narok za Funkla.