Gorenjski policisti so samo v enem dnevu obravnavali dve prometni nesreči, ki sta se zgodili zaradi trka z divjadjo. Ta mesec so vozniki gorenjskim policistom prijavili že deset povoženj živali na cestah, v vsem letu pa se je tovrstnih trkov pripetilo že okoli 90, so sporočili s Policijske uprave Kranj.

»Do povoženja divjadi je v ponedeljek zvečer prišlo na cesti Jeprca–Labore pri križišču za Breg, danes zgodaj zjutraj pa v Češnjevku v Cerkljah na Gorenjskem. Gre za lokaciji, kjer so se tovrstna trčenja že zgodila,« je včeraj povedal tiskovni predstavnik PU Kranj Bojan Kos.

Policisti po prijavah ocenjujejo, da je na Gorenjskem glede nevarnosti trčenja z živaljo najbolj problematična cesta med Kranjem in Lahovčami, se pravi tista mimo letališča na Brniku, saj je bilo na njej letos prijavljenih največ povoženj. Veliko nenadnih srečanj med vozili in divjadjo je tudi na cestah med Bledom in Bohinjem pa na cesti od Križev prek Golnika do Mlake pri Kranju, tudi cesta proti mejnemu prehodu Ljubelj je znano prečkališče divjadi. Policisti omenjajo še ceste Polica–Mlaka pri Kranju, Podbrezje–Podnart–Radovljica, Žiri–Škofja Loka, Kranj–Jezersko in že prej omenjeno cesto Kranj–Jeprca.

Previdno skozi gozdove

»Prometne nesreče z divjadjo je v določeni meri mogoče preprečiti, ker se dogajajo predvsem na mestih oziroma odsekih, ki so opremljeni z znaki, ki voznike opozarjajo na možen prehod divjadi čez cesto. Na teh mestih in povsod tam, kjer so vozniki opazili divjad ali kjer cesta poteka mimo ali skozi gozdove in travnate površine, je zato treba voziti posebej previdno, s prilagojeno hitrostjo in predvsem počasneje. Zelo previdni naj bodo tudi motoristi, ki so tudi že bili udeleženci tovrstnih nesreč in so lahko zanje taka trčenja glede na večjo izpostavljenost poškodbam še posebej huda,« je še dodatno opozoril Bojan Kos.

Nekaj jih konča v loncih

Policisti glede na razpoložljive podatke sicer popišejo le manjši del povoženja divjih živali. Statistika zavoda za gozdove in Lovske zveze Slovenije namreč kaže, da vozniki na slovenskih cestah v povprečju vsak dan povozijo 20 živali. Večina je srnjadi, zajcev, ježev in lisic. A tudi trki z divjimi zvermi niso tako redki, kakšno leto povozijo celo kakšnega risa, vsako leto pa tudi nekaj medvedov. Statistika ne zaznava domačih živali, lovci in gozdarji pa ocenjujejo, da je lahko povoženih živali, ki jih ne opazijo ali pa trčenja vozniki ne prijavijo, še vsaj dvakrat toliko. Menda kar nekaj od povožene srnjadi nazadnje konča v loncih in pečeh. Zavarovalnice voznikom seveda svetujejo kasko zavarovanje za primer trkov z divjadjo, če pa pride do naleta na divjo žival na avtocesti, za odškodnino poskrbi Dars prek Zavarovalnice Triglav. V zadnjih dveh letih so imeli 280 takih primerov, zavarovalnica pa je izplačala pol milijona evrov škode.