Italijanske oblasti bodo začasno uvedle nadzor na vseh italijanskih notranjih mejah, kopenskih, morskih in zračnih, so sporočili iz slovenske policije. Za ta ukrep so se odločili zaradi vrha G7, ki bo 26. in 27. maja potekal v Taormini na Siciliji – srečanja sedmerice najrazvitejših držav se bo med drugimi udeležil tudi ameriški predsednik Donald Trump.

Ponovna uvedba nadzora na notranjih mejah bo trajala od 10. do 30. maja. Italijanski varnostni organi bodo, kot so pojasnili v slovenski policiji, mejni nadzor izvajali predvsem na glavnih cestnih in železniških povezavah, vendar tudi na drugih, manj prometnih povezavah in kmetijskih prehodnih mestih. »Obseg izvajanja bodo italijanski varnostni organi prilagajali trenutnim razmeram. Pričakujemo, da bodo izvajali predvsem selektivno kontrolo na meji ali neposredno za njo,« so nam povedali v policiji in dodali, da bo nadzor potekal tako ob vstopu v državo kot izstopu iz nje.

Čez mejo le z veljavnimi dokumenti

V času izvajanja ukrepa bodo po navedbah policije možni občasni zastoji, predvsem na območju nekdanjih mednarodnih mejnih prehodov Fernetiči in Vrtojba. Na večjih čezmejnih povezavah lahko potniki pričakujejo tudi spremembe prometnega režima, kot so preusmeritve in omejitve hitrosti vožnje. V slovenski policiji ocenjujejo, da večjih težav pri prehajanju meje ne bo, slovenskim državljanom pa svetujejo, naj pred potjo preverijo stanje na cestah. »Prav tako naj poskrbijo, da bodo ob prehajanju meje imeli s sabo veljavne dokumente za prestop državne meje – osebno izkaznico ali potni list – saj lahko italijanski varnostni organi posameznikom v nasprotnem primeru izrečejo sankcijo ali zavrnejo vstop v državo,« so opozorili na policiji.

Še eden v vrsti podobnih ukrepov

Ali lahko nadzor postane več kot le začasen? V slovenski policiji so nam zatrdili, da podaljšanje nadzora v tem primeru ni mogoče, saj da Italija nadzor izvaja izrecno zaradi zagotavljanja varnosti ob zasedanju G7. Poudarili so, da je uvedba nadzora legitimna pravica države članice EU, zanj pa se odločajo predvsem ob organizaciji tovrstnih srečanj ali ob večjih mednarodnih prireditvah, da bi tako zagotovile varnost udeležencev.

Evropski poslanec Ivo Vajgl je prepričan, da ukrep Italije ni opravičljiv z realno varnostno grožnjo in da gre za pretiravanje. »Ob vseh drugih ukrepih, ki so bili na ravni EU sprejeti po različnih terorističnih napadih, menim, da je ad hoc poseganje v fundamentalno pravico do svobodnega gibanja nesprejemljivo,« je dejal.

Vajgla skrbi tudi, da je omejevanje prostega pretoka ljudi državam prešlo v navado. »Kam bomo prišli, če bo vsak večji dogodek razlog za to, da se zapirajo meje?« se sprašuje. »Ves čas imamo opraviti s podobnimi ukrepi. Avstrija noče niti slišati za to, da bi ukinila nadzor na slovensko-avstrijski meji, nadaljuje se tudi nadzor na bavarskih mejah oziroma na vstopnih mejah z Zvezno republiko Nemčijo. Tudi Danska in Švedska sta državi, ki se vedno znova odločata za nadzor na schengenskem območju.« Vajgl pričakuje, da bo Italija ob podobnih dogodkih v prihodnje ponovno zamrznila schengenski sporazum.