Rast prodaje opioidov med Američani je vsekakor koristila proizvajalcem zdravil, kot je Purdue (Connecticut, ZDA), ki proizvaja opioid oxycontin, katerega prodaja na leto presega vrednost dve milijardi dolarjev. Toda zaradi pretirane uporabe opioidov se je v zadnjih 20 letih za štirikrat povečalo število smrtnih primerov zaradi prevelikega odmerka zdravil (vicodin, oxycontin…) pa tudi mamil. Tako po uradnih podatkih na leto na tak način umre več kot 30.000 Američanov, kar je podobno kot v prometnih nesrečah. Sicer ni jasno, kolikšen delež imajo pri tej številki nenamerni preveliki odmerki, kolikšnega pa namerni. Po nekaterih ocenah gre v desetini tovrstnih smrtnih primerov za samomor.

Posledica je odvisnost od heroina

Upoštevati je treba tudi, da je kar dve tretjini ameriških odvisnikov od heroina to postalo, ker so – največkrat po krivdi zdravnikov – najprej postali odvisni od opioidov. Heroin je namreč cenejši in povpraševanje je postalo tako veliko, da se v Mehiki v zadnjem desetletju proizvodnja opija povečuje.

Ena takšnih številnih odvisnikov od heroina je danes 27-letna Jody Callahan iz Južne Karoline, ki ji je pred 13 leti zdravnik predpisal oxycontin, od katerega je postala odvisna. »Kako naj bi vedela, da je to nevarno, saj mi je zdravilo proti bolečinam predpisal moj zdravnik?« pravi danes, ko si na dan vbrizga več injekcij heroina. Menda marsikateri ameriški zdravnik niti ne ve, koliko škode povzroči s pretiranim predpisovanjem opioidov. In nadaljevanka o dr. Housu, ki mora ves čas jemati opioid vicodin, prikazuje odvisnost skoraj kot nekaj privlačnega.

Učinkovito proti bolečinam, toda …

Američani so šele v zadnjih 15 letih postali tako močno odvisni od opioidov, ki so jih do 90. let uporabljali le za bolnike z rakom v zadnji fazi. Takrat so farmacevtska podjetja izračunala, da bi zelo veliko prodala, če bi se začeli opioidi uporabljati tudi proti bolečinam v križu, ki prizadenejo 35 milijonov Američanov, petkrat več kot rak. Zdravnike so sčasoma začeli prepričevati, naj s tovrstnimi zdravili lajšajo tudi zobobol, migreno, bolečine ob poškodbah pri športu… Počasi se je med zdravniki uveljavilo prepričanje, da je vsaka bolečina nesprejemljiva, bolnišnice pa so že tako vedno hotele biti zelo učinkovite proti bolečinam. Poleg tega zlasti Američanke, ki trpijo za kroničnimi bolečinami, pogosto menjavajo zdravnike, dokler ne naletijo na takšnega, ki jim je pripravljen predpisati močno zdravilo proti bolečinam. Svoje so dodale še zvezne države, kot je Kalifornija, ki so z zakonom zdravnike odvezale odgovornosti za pretirano predpisovanje opioidov.

Boj senatorke proti farmacevtskim podjetjem

Zaradi nasprotja med poslovnim uspehom farmacevtskih podjetij in številnimi smrtnimi žrtvami je konec marca senatorka Claire McCaskill, demokratka iz Misurija, napovedala preiskavo, v kateri hoče ugotoviti, ali so farmacevtska podjetja odgovorna za odvisnost številnih Američanov od opioidov in s tem za več sto tisoč smrti. Zanima jo, kako so proizvajalci zdravil delali reklamo za opioide. Predvsem hoče vedeti, ali so farmacevtska podjetja spodbujala zdravnike k temu, naj predpisujejo opioide za širše področje bolečin, kot je dovoljeno.

Že leta 2007 se je moral Purdue, ki je zavajal zdravnike in paciente o oxycontinu in ga prikazoval kot manj nevarnega za nastanek odvisnosti, kot naj bi bili manj učinkoviti opioidi, poravnati s plačilom 600 milijonov dolarjev (570 milijonov evrov). A to je malo v primerjavi s 35 milijardami dolarjev, ki jih je podjetje v zadnjih 20 letih zaslužilo s prodajo tega zdravila. Na sojenje leta 2007 je Lee Nuss, ki je zaradi prevelikega odmerka izgubil sina, vodilnim v Purdueju zabrusil: »Nič drugega niste kot mamilarski kartel.«

McCaskillova hoče preiskati tudi druga farmacevtska podjetja, ki naj bi podkupovala zdravnike, da bi predpisovali čim več opioidov. Te mahinacije so prizadele tudi javno zdravstveno zavarovanje, ki je moralo plačevati stroške za zelo drage opioide. Decembra so zvezne oblasti aretirale nekdanjega vodilnega direktorja farmacevtskega podjetja Insys Therapeutics, ker je s podkupovanjem zdravnike spodbujal k predpisovanju opioida fentanyl, ki je 50-krat močnejši kot morfij. V začetku tega leta pa je distributer zdravil McKesson v poravnavi privolil v plačilo globe v višini 150 milijonov dolarjev, ker je opioide prodajal tudi za uporabo, ki ni dovoljena.

Zaradi vse večje pozornosti, ki jo oblasti posvečajo opioidom, njihova uporaba počasi upada. To pa še nekaj časa ne bo veljalo glede sodnih procesov zaradi mahinacij s temi zdravili, saj nameravajo številna ameriška mesta in okrožja tožiti farmacevtska podjetja.