Predsednikov ukaz nalaga ministrici za šolstvo Bets DeVos, da pregleda zvezne regulacije glede šolstva in izobraževanja in po 300 dneh poda priporočila, katere regulacije so odvečne. Trump je ob podpisu dejal, da je zvezna vlada predolgo vsiljevala svojo voljo lokalnim skupnostim in rezultat je draga in slaba izobrazba.

Podpis ukaza in tovrstno razmišljanje sta v skladu z republikansko filozofijo, da lokalne skupnosti in starši bolje vedo, kaj je dobro za otroke, kot strokovnjaki in politiki v Washingtonu.

Predstavili osnovna načela davčne reforme

Poleg ukaza, ki zadeva šolstvo in izobraževanje, je v ZDA govora tudi o veliki davčni reformi. Ameriški finančni minister Steve Mnuchin in direktor Nacionalnega gospodarskega sveta Bele hiše Gary Cohn sta medijem podala osnovna načela velike davčne reforme, ki jo predlaga Trump. Zakonodaja je sicer še v postopku oblikovanja in bo predmet dogovarjanj v kongresu, so pa načela, na katerih naj bi reforma stala, ko bo potrjena predvidoma do konca leta.

Osnovno načelo je poenostavitev davčnih napovedi za Američane. Zaradi tega Trump predlaga podvojitev splošne olajšave za posameznike in družine, obenem pa odpravo vseh posebnih olajšav razen olajšav za hipotekarne kredite in za dobrodelne dajatve. S tem naj bi zaprli številne davčne vrzeli.

Splošna olajšava za poročeni par oziroma družino naj bi bila po novem kar 24.000 dolarjev. Trump namerava prav tako odpraviti davek na dedovanje, ki mu republikanci pravijo "smrtni davek". Plačajo ga potomci oziroma dediči pokojnega, preden lahko nasledijo premoženje.

Po novem naj bi bili v ZDA pri dohodnini za posameznike in družine le trije davčni razredi in ne več sedem. Najrevnejši bodo davek plačevali po 10-odstotni stopnji, uvedena pa bosta še 25-odstotni in 35-odstotni razred za najbogatejše.