Čeprav so se v ljubljanskem živalskem vrtu že pred pomladjo veselili naraščaja v številnih ogradah, te dni eden od mladičev zbuja posebno pozornost. Šimpanzinja Leona je namreč marca upihnila prvo svečko, v živalskem vrtu pa so ji včeraj pripravili rojstnodnevno praznovanje. »Naredila je že prve korake,« je ob ogradi pripovedovala biologinja in pedagoška vodja v Živalskem vrtu Ljubljana Irena Furlan. Dodala je, da je šimpanzinja Neža kljub vse bolj samostojni malčici še vedno zelo skrbna mama. »Ve, kaj vse Leona že zmore, zato ji pusti dovolj prostora, a jo ima tudi ves čas na očeh.«

Surikate spodkopale otok

Leona je potomka leta 1998 v Ljubljani rojene šimpanzinje Neže in šimpanza Borisa. Skoraj tridesetletni samec je pred dvema letoma iz Živalskega vrta Zagreb pripotoval z nalogo, da poskrbi za naraščaj. Že manj kot leto dni po njegovem prihodu se je skupina ljubljanskih šimpanzov povečala. Včeraj je tako ekipa ljubljanskega živalskega vrta skupaj s predstavniki iz zagrebškega vrta za Leono pripravila posebno slavje s torto iz melone in zelenjave, v prihodnje pa bodo šimpanzom v njihovo ogrado namestili še prav poseben termitnjak. »V termitnjak bomo lahko skrili posebne priboljške, kot sta jogurt in marmelada. Šimpanzi jih bodo morali poiskati in se za sladko nagrado potruditi,« je novo pridobitev za popestritev vsakdana šimpanzov opisala strokovna vodja v ZOO Ljubljana Barbara Mihelič.

Termitnjaka pa ne bodo dobili le šimpanzi, ampak tudi surikate. Družini majhnih zveri, ki se je s treh članov že povečala na sedem, na poti pa je novo leglo mladičev, namreč pripravljajo dva nova termitnjaka za plezanje, razgledovanje in skrivanje. Nadomestila bosta prejšnji kamniti afriški otoček. Tega so surikate tako spodkopale, da se je ugreznil in prekinil električno povezavo za talno gretje.

Kanalizacija in plinovod

Prenovljenega zunanjega dela domovanja se bodo veselili tudi kenguruji. Obiskovalci se bodo v prihodnje lahko rdečevratim kengurujem še bolj približali, saj bo skozi njihovo ogrado speljana pot. »Tako bomo obiskovalcem omogočili bližnji ogled teh zanimivih vretenčarjev iz Avstralije in enih največjih ptičev na svetu, emujev,« so razkrili v živalskem vrtu. Ob tem opozarjajo, da se bodo emuji in kenguruji obiskovalcem približali le, če se bodo ti primerno obnašali. »Radi imajo mirne, ljubeče in spoštljive opazovalce.«

Konec minulega meseca so delavci nasproti ljubljanskega živalskega vrta začeli tudi urejati, kot pravijo pod Rožnikom, »težko pričakovane« napeljave mestne kanalizacije in plinovoda. »Ta kompleksna in zahtevna dela so izrednega pomena za posodobitev živalskega vrta,« so sporočili iz vrta. Dela bodo trajala predvidoma dva meseca, v tem času pa bo občasno moten promet v okolici živalskega vrta, za obiskovalce bo na voljo tudi nekaj manj parkirišč.

Najprej volkulji, nato volkova

Še do konca letošnjega šolskega leta naj bi končali tudi gradnjo dveh novih ograd v zgornjem delu vrta. Strmo pobočje rožniškega klanca je zaprto vse od leta 2014, ko je območje hudo poškodoval žled. Delavci zdaj tam gradijo dve novi ogradi. Vsaka je velika približno 2400 kvadratnih metrov, vanju pa bodo naselili severne jelene iz Češke ter lose iz Avstrije in Švice. »Ogradi bosta na območju naravnega gozda, kar je primerno okolje tako za lose kot za severne jelene,« izbiro živali pojasnjujejo v živalskem vrtu.

Ob losih in jelenih bodo v ogrado pod Rožnikom naselili tudi volkove. Lani so volkovi namreč poginili od starosti in bolezni, od krdela je ostal le eden, zato bodo v prihodnjih dneh v živalski vrt pripeljali dve novi volkulji iz Danske.