Prijetje diplomatke Candace Marie Claiborne najverjetneje ne bo vplivalo na srečanje kitajskega predsednika Xija Jinpinga in ameriškega predsednika Donalda Trumpa, napovedanega za 6. in 7. april. Ministrstvo za pravosodje je sporočilo, da je 60-letnica med delom za ameriško zunanje ministrstvo na Kitajskem vedela, da sta moška, s katerima sodeluje kitajska obveščevalca, a je kljub temu v zameno za izdajo državnih skrivnosti od njiju sprejemala denar in razkošna darila. Največ daril je sicer prejel od nje dvakrat mlajši še neidentificiran moški, s katerim je živela v Pekingu in Šanghaju. Kitajski agentje so plačali šolnino za njegov študij mode, šivalni stroj, najemnino in počitnice, njej pa so podarili iPhona.

»Clairbornova je imela dostop do številnih tajnih informacij, svojih stikov s kitajskimi agenti pa nadrejenim ni prijavila,« je njeno prijetje komentirala pomočnica ameriškega državnega tožilca Mary McCord. »Svoj položaj in dostop do občutljivih diplomatskih podatkov je uporabila za osebno korist,« je dodala.

Obtožnica jo zaenkrat bremeni oviranja preiskave in laganja ameriškim agentom, zaenkrat pa še ni znano, kakšne informacije je delila s Kitajci. Na zunanjem ministrstvu je sicer delala vse od leta 1999, izmenjava informacij za darila pa naj bi se pričela že leta 2007. Clairbornova je sicer že dalj časa imela finančne težave. Po aretaciji v torek se je izrekla za nedolžno.

Odnosi med ZDA in Kitajsko so se precej zaostrili z vselitvijo Trumpa v Belo hišo. Ta je kitajske oblasti razjezil, ker je pod vprašaj postavil spoštovanje politike »ene Kitajske«, ki je temelj odnosov med državama. Kitajski je zagrozil tudi s trgovinsko vojno. Predsednik Xi Jinping bo prihodnji teden Trumpa obiskal v njegovem floridskem letovišču Mar-a-Lago.