»Zaupal sem Mateju Lahovniku, ki je bil glavni minister za to vprašanje, da je naložba dobra, upravičena, hkrati pa sem tudi skrbno vzel njegove napotke glede ukrepanj, da bi bila naložba stroškovna optimalna,« je pred parlamentarno komisijo, ki preiskuje naložbo v TEŠ 6 zatrdil Borut Pahor.

Pred komisijo je pričal v vlogi nekdanjega premierja, ki je ministrsko ekipo vodil od leta 2008 do 2011. »Vlada, ki sem jo vodil, ni projekta niti začela niti končala, prav tako ni sprejela odločitve o državnem poroštvu,« je pred komisijo dejal Pahor. Vlada se je po njegovih besedah marca leta 2010 po preučitvi vseh informacij le strinjala z naložbo v TEŠ 6. Do takrat so namreč sprejeli vse odločitve, ki so prispevale k večji transparentnosti in čim nižji ceni naložbe.

»Nobeno poročilo in študije niso bili zadostna podlaga za ustavitev naložbe, čeprav je bilo vidno, da z njo ni vse v redu,« je še dejal Pahor. Prav tako so se v vladi tudi zavedali, da bi s prekinitvijo projekta nastali novi stroški in težave z dolgoročno oskrbo z elektriko. Vlada je spremljala projekt, je dejal Pahor, in vodstvu HSE tudi naložila, naj preveri, ali je bil projekt voden s skrbnostjo dobrega gospodarja. Potem ko je vlada sprejela vrsto ukrepov, je v pismu Evropski banki za obnovo in razvoj in Evropski investicijski banki, ki sta šoštanjski termoelektrarni posodila sredstva, je dala podporo projektu.

O Lahovniku ni dvomil, Radičeva je bila proti

Za Pahorja je bila torej relevantna ocena takratnega gospodarskega ministra Mateja Lahovnika, ki je opozoril, da bi stroški, povezani tudi z ukinitvijo ali zadržanjem, lahko znašali med 450 milijoni do čez milijardo evrov. Lahovnik je bil zagovornik naložbe v šesti blok TEŠ, v strokovnem smislu pa ga je tudi prepričal, da je naložba smiselna, da pa je treba nadzorovati ceno in poskrbeti, da se z naložbo nihče ne okorišča. Nekdanja gospodarska ministrica Darja Radić je bila do TEŠ 6 bolj zadržana in skeptična. »Vendar nikoli ni dejala, naj se projekt prekine ali ustavi,« je dejal Pahor. Tako Lahovnik kot Radičeva Pahorjevega pričanja nista želela komentirati, češ da sta vse pojasnila pred pristojno parlamentarno komisijo in da zdaj nimata kaj drugega povedati.