Tik pred začetkom zasedanja makedonskega parlamenta, na katerem naj bi stranke globoko politično krizo omilile vsaj z eno pozitivno potezo, z izvolitvijo predsednika parlamenta, je po nekaterih medijih zakrožil posnetek izstopa vodje največje stranke VMRO DPMNE Nikole Gruevskega iz letala na carigrajskem letališču.

Na prvi pogled nič posebnega, saj vodja stranke in tehnični premier, ki mu kljub zmagi na volitvah ni uspelo sestaviti večinske koalicije, lahko potuje. Toda Gruevski, ki mu očitajo, da stoji v ozadju blokade, da bi predsednik države Gjorge Ivanov mandatarstvo podelil vodji druge največje stranke (Socialdemokratska stranka Makedonije – SDSM) Zoranu Zaevu, bi si lahko, če mu je res za umiritev razmer v domovini, za pot izbral kakšen drug dan. Sploh pa, pravijo analitiki, je bil odhod Gruevskega v tujino nenapovedan in presenečenje za makedonsko javnost, čeprav naj bi bila njegova udeležba na sestanku evropskih ljudskih strank na Malti, kar je javno pojasnilo VMRO DPMNE, že zdavnaj načrtovana. Le da o tem nihče nič ni vedel in da je v delegaciji le nekaj njegovih varnostnikov. Tudi o tem, kdaj naj bi se vrnil, ni uradnega obvestila.

S tem pa so bila na stežaj odprta vrata za namige, da je Gruevski, ki bi zaradi razmer v državi moral biti v parlamentu, ne pa na Malti, v resnici pobegnil iz države, v kateri posebna tožilska skupina preiskuje njegovo vpletenost v veliko afero prisluškovanja tisočem Makedoncev in zlorabo položaja za nezakonito pridobivanje materialne koristi.

Nenavadno težke potovalke

Spletni časopis DokazM je celo zapisal, da je Gruevski na Malti za 570 tisoč evrov že kupil malteški potni list, s katerim bi lahko precej neomejeno potoval po svetu, da je nenavadno, da so ga na carigrajskem letališču odpeljali v salon VIP, čeprav ga ni sprejel nobeden od turških politikov, in da so njegovi varnostniki vlekli s seboj nenavadno težke torbe. Pa četudi bi držala teorija, da je šel samo na sestanek ljudskih strank, se bo Gruevski v družbi Merklove in Junckerja slabo počutil, saj so mu iz Bruslja pred dnevi prek Johannesa Hahna, komisarja za sosedsko politiko in širitev EU, sporočili, da mora Zaevu oziroma njegovi koaliciji s tremi strankami Albancev omogočiti, da poskuša sestaviti vlado.

V Skopju pa so zaradi proceduralnih polen, ki jih meče VMRO DPMNE, za en dan podaljšali izbor predsednika parlamenta (sobranja). Skupni kandidat donedavne opozicije je Talat Džaferi, politik največje stranke Albancev DUI, ki je bil častnik JLA, nato makedonske vojske, pa tudi obrambni minister, sicer pa je menda oster retorik, ki v prostem času bere tudi poezijo.

Koalicija SDSM s tremi strankami Albancev ima večino in zatrjuje, da bo danes skozi parlamentarni postopek spravila glasovanje o predsedniku parlamenta in članih posameznih komisij. Nihče pa ne more z gotovostjo reči, kdaj naj bi Zaev tudi uradno postal mandatar.