Aleksej Navalni je bil sprva zaradi nedovoljenih protestov obtožen kršenja zakonov in spodbujanja nasilja, po preživeti noči v priporu pa ga je sodišče spoznalo krivega le nespoštovanja policijskih ukazov in ga obsodilo na 15 dni zapora. Pred tem je Navalni prek tvita zbranim privržencem pred moskovsko sodno palačo sporočil, da bo prišel čas, ko bodo v njej pošteno sodili drugim. Pri tem je imel v mislih premierja Dmitrija Medvedjeva, ki je bil zaradi domnevne korupcije glavna tarča tokratnih protestov.

Skriti zaklad Medvedjeva

Navalni je pozval k splošnim protestom v številnih ruskih mestih po objavi poročila, v katerem je navedel, da ima Medvedjev prek raznih kanalov v lasti zgradbe, jahte in vinograde v vrednostih, ki daleč presegajo njegove dohodke. Premierjeva tiskovna predstavnica je obtožbe zavrnila kot propagandne napade, Medvedjev pa se je na vprašanje, kako preživlja protestno nedeljo, odzval s tvitom, da je lep dan izkoristil za smučanje. Ruska državna televizija je ignorirala nedeljske proteste, podobno pa so včeraj ravnali tudi prokremeljski časopisi. Drugače so se odzvali opozicijski, ki so med drugim navajali, da se nezadovoljstvo nad oblastjo nezadržno širi med mlajšo populacijo, ter ob 17. obletnici Putinovega prihoda na oblast ugotavljali, da še nedavno odpisani Navalni pridobiva veljavo.

Zagrizen nasprotnik Putina

Navalni je kot izpostavljeni Putinov kritik svoj pohod proti korupciji v državno nadzorovanih podjetjih začel pred slabim desetletjem, vladajočo stranko Enotna Rusija pa je razglasil za stranko prevarantov in tatov. Z nakupom delnic v njih si je zagotovil vpogled v poslovanje ter na tem zgradil svoj aktivizem, ki ga je vsaj v očeh zahoda povzdignil na raven najhujšega nasprotnika Vladimirja Putina. Leta 2011 je po parlamentarnih volitvah vodil množične proteste in za dva tedna pristal v zaporu, dve leti kasneje pa je na moskovskih županskih volitvah izzval Putinovega kandidata Sergeja Sobjanina in z bremenom sodnih pregonov zaradi očitanih mu poneverb osvojil nepričakovanih 27 odstotkov glasov. Decembra 2014 je bil zaradi poneverb obsojen na tri leta in pol pogojnega zapora, zaradi katerega naj ne bi s smel kandidirati na predsedniških volitvah prihodnje leto, a sam vztraja, da se bo kljub temu spustil v tekmo s Putinom.

Uradna Moskva se je včeraj odzvala na nedeljske proteste, ki so bili napovedani v 99 večjih mestih po vsej Rusiji, a večinoma prepovedani, tako da je posredovala policija in več sto protestnikov priprla. Shode proti korupciji je označila za provokacijo, pri tem pa navajala, da so organizatorji obljubljali denarne nagrade mladoletnim izgrednikom, če jih bo policija pridržala. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov se je obregnil tudi ob pozive Evropske unije in ZDA v bran protestnikov, delo varnostnih sil pa pohvalil kot povsem korektno.