V Hongkongu je včeraj 1800 policistov skrbelo za red, medtem ko je 1200 izbranih elektorjev volilo novega izvršnega voditelja tega avtonomnega kitajskega območja, ki od konca britanske vladavine deluje po sistemu »ena država, dva sistema«. Volitve so tudi tokrat potekale po sistemu, dogovorjenem ob prenosu suverenosti na Peking pred dvema desetletjema, saj je že pred poldrugim letom propadel poskus, da bi prebivalci Hongkonga voditelja izbirali na splošnih volitvah. Tamkajšnja demokratična javnost jih je protestno zavrnila, ker si je Peking zadržal pravico, da ima zadnjo besedo pri izbiri kandidatov, ki bi lahko na njih nastopili.

Protestno gibanje, ki je dodobra pretreslo Hongkong in široko odmevalo po svetu, se je medtem umirilo, politične delitve pa so se poglobile. 59-letna Carrie Lam, pekinška favoritka in dosedanja namestnica izvršnega voditelja Leung Čun Jinga, ki se ni odločil za ponovno kandidaturo, je sicer gladko premagala oba protikandidata že v prvem krogu, saj je prodemokratičnim aktivistom uspelo v lanskem letu v elektorski odbor spraviti le 325 somišljenikov. Ker je bila javnomnenjska podpora na strani bivšega vodje javnih financ v hongkonški izvršni oblasti Johna Tsanga, ki je prejel 365 glasov, pa si bo morala zaupanje someščanov šele zagotoviti. Njenih 777 glasov jih je za začetek pripravilo k posmehu, ker sedem v kantonščini sproža različne asociacije. Eden od homonimov je bil sprva namig na impotentnega moškega, sčasoma pa se je razširil na druge zmerljivke, s katerimi se nekoga označuje za neumnega, zmešanega oziroma bebastega.

Lamova je v nagovoru po izvolitvi dejala, da »Hongkong trpi zaradi resne razdeljenosti in nakopičenih frustracij«. Njena prioritetna naloga bo zato »zaceliti delitve«, pri čemer je obljubila, da bo spoštovala glavne vrednote Hongkonga, kot so medijska svoboda in svoboda govora ter spoštovanje človekovih pravic in vladavine prava. Kot prva ženska na položaju njegove izvršne voditeljice je zavrnila očitke, da so bile elektorske volitve samo predstava za javnost, ker je bil volilni odbor dvotretjinsko zaseden s strani podpornikov celinske Kitajske. Prav njena podpora politiki Pekinga po množičnih protestih jeseni 2014 pa naj bi po trditvah njenih kritikov še poglobila delitve v nekdanji britanski koloniji ter okrepila pozive k ločitvi od celinske Kitajske. de