V začetku tedna, ko je v Ljubljano prispel komisar za človekove pravice Sveta Evrope Nils Muižnieks, je bilo videti, da bo zagovornik enakosti Miha Lobnik le dobil dovolj sredstev, da lahko začne resno delati. Na spletni strani vlade je bil namreč v ponedeljek objavljen predlog ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da bi zagovorniku – ki že nekaj mesecev deluje pod širšimi zakonskimi pogoji in nalogami kot poprej – iz proračuna poleg sedanjih 200.000 dodelili dodatnih 500.000 evrov. To naj bi organu, ki skrbi za vzpostavljanje enakosti in preprečuje diskriminacijo, med drugim omogočilo zaposlitev desetih strokovnjakov – pravnikov – ter najem ustreznih prostorov in tehnične opreme. Do Lobnikovega prihoda in spremembe zakonodaje je bil zagovornik enakosti namreč ena sama oseba – Boštjan Vernik Šetinc. Ta je ves čas opozarjal, da politika verjetno ne želi vzpostaviti učinkovitega mehanizma za boj proti diskriminaciji, saj bi se razkrile velike dimenzije sistemske diskriminacije, institucionaliziranega nasilja in rasizma, ki jih »proizvaja« politična oblast. Ker je bil na tem mestu čisto sam, je večina diskriminacije ostajala prikrita. Enako pa bi se lahko nadaljevalo pod Lobnikom.

Lobnik s številno podporo ...

Podporo povišanju Zagovornikovega letnega proračuna na 700.000 evrov so zato v minulih dneh med drugim izrazili predsednik državnega zbora Milan Brglez (SMC), podpredsednik vlade in kmetijski minister Dejan Židan (SD), poslanec vladajoče SMC Jani Möderndorfer, pa tudi opozicijska Združena levica in široka koalicija nevladnih organizacij. »Če je vlada s spremembo zakona o diskriminaciji mislila to področje resno urediti, mora Zagovorniku nemudoma zagotoviti možnosti za delo,« je v imenu nevladnikov povedala Katarina Bervar Sternad. Načelno se je za zvišanje proračuna zavzela tudi varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, da je treba finančno okrepiti Zagovornika pa je slovensko oblast opozoril tudi komisar Muižnieks. Pristojna ministrica Anja Kopač Mrak se je strinjala.

A v četrtek, ko je komisar Muižnieks odhajal iz Slovenije, je predlog že izginil s spletnih strani vlade. V kabinetu Anje Kopač Mrak so nam potrdili, da so predlog pripravili in objavili v sodelovanju z Lobnikom, a se je pozneje izkazalo, da je za takšen predlog – ki predvideva spremembe letnega proračuna – pristojno le ministrstvo za finance. Kako, da tega niso vedeli že prej, in ali res niso vedeli, še vedno ni jasno. »Glede na to, da je ministrica predlagala utemeljeno in smiselno rešitev, pričakujem, da jo bo zdaj na dnevni red vlade vložilo ministrstvo za finance,« pa je na to dodal Lobnik.

… vendar finančno ministrstvo in Cerar še uganka

Na ministrstvu za finance so nam v četrtek pojasnili, da predloga ne bodo podprli. Pravijo, da bi lahko dodatna sredstva namenili le, če bi nastale nepredvidljive okoliščine. Vendar so bile finančne možnosti za delovanje zagovornika znani že lani ob imenovanju Lobnika, predlog pa je podala prav ministrica Anja Kopač Mrak. Ob tem pa velja dodati, da je prejšnji zagovornik enakosti Vernik Šetinc predlog zakona že tedaj ostro kritiziral in opozoril, da je načrt v finančnem in kadrovskem smislu desetkrat premajhen, če bi se hoteli problema diskriminacije lotiti resno. Finančno ministrstvo pa nam je v četrtek sporočilo, da bi zagovorniku letos lahko dodelilo le še dodatnih 50.000 evrov.

Vse oči so zdaj uprte v šefa vlade, premierja Mira Cerarja, ki bi lahko agonijo ustavil. A doslej se je le skopo odzival. V njegovem kabinetu pravijo, da Cerar od pristojnih ministrstev pričakuje ustrezne predloge in rešitve. Na naše vprašanje, ali je res, da se z Lobnikom Cerar sploh noče sestati, pa v premierjevem kabinetu niso odgovorili.