Danes poteče rok, do katerega stečajni upravitelj Imos-G Grega Erman zbira ponudbe za nakup zemljišč in zgradb na območju nekdanje tovarne Tobačna. Projekt ta teden Mestna občina Ljubljana in Spirit Slovenija predstavljata tudi na nepremičninskem sejmu MIPIM v Cannesu. Čeprav so bili dosedanji poskusi prodaje neuspešni, naj bi tokrat interes za nakup obstajal. Erman je povedal, da je prejel že tri ponudbe, glede na zanimanje na ogledih kompleksa pa pričakuje še kakšno. Ponudbe naj bi odpirali na seji upniškega odbora, ki jo bo Erman sklical prihodnji teden.

Že pred časom so se za projekt Tobačna mesto ogreli v nepremičninski agenciji ABC nepremičnine, kjer je bil zaposlen tudi Boštjan Blatnik, ki je sodeloval pri projektu na Imos-G. V ABC nepremičninah si prizadevajo, da bi povezali nekaj investitorjev v konzorcij, ki bi nato izpeljal projekt Tobačna mesto v celoti. Direktor podjetja ABC nepremičnine Andrej Kuplenk namreč meni, da bi bilo škoda kompleks zemljišč prodati po kosih, saj gre za prvovrstno lokacijo, »praktično v središču mesta, a hkrati v bližini parka Tivoli, ki omogoča zelo visok faktor stanovanjske pozidljivosti in lepo umestitev stanovanjsko-poslovno-hotelsko-trgovskega programa, ki bo kot celota ponujal večjo kakovost mestnega bivanja«.

Prodaja po kosih ali v celoti?

Tudi po Blatniku ima lokacija bistveno večji potencial, če bi vsa zemljišča prodali enemu investitorju oziroma skupini povezanih investitorjev. »Mi smo si konzorcij zamislili tako, da bi vsak partner razvijal del projekta, ki mu je bližje. Govorimo o stanovanjskem, poslovnem, hotelskem in trgovskem delu.« Na vprašanje, ali so oddali ponudbo stečajnemu upravitelju, Blatnik odgovarja, da so oddali »informacijo«. Podobno je skrivnosten tudi o potencialnih partnerjih v konzorciju, ki naj bi jih bilo med tri in pet. »Glede na to, da gre za nezavezujoče zbiranje ponudb, stečajni upravitelj ni zavezan skleniti pogodbe z nikomer. Tobačno so že dvakrat neuspešno prodajali na razpisu z vplačilom varščine, zato so se po mojem mnenju zdaj odločili preveriti, kakšne bi bile ponudbe za posamezna zemljišča,« pravi Blatnik.

Razumeti je, da v ABC nepremičninah še niso oblikovali konzorcija kupcev, ki bi lahko oddal konkurenčno ponudbo za nakup kompleksa. Vprašanje je, ali ni zdaj za kaj takega že prepozno, saj se stečajni upravitelj in upniki gotovo ne bodo otepali resnih ponudb, četudi bi te prišle le za posamezna zemljišča. Skupno je kupcem na voljo 54.673 kvadratnih metrov zemljišč, ki jih Gurs ocenjuje na dobrih 22,5 milijona evrov. Čeprav je že to vrednotenje dokaj visoko, saj naj bi kvadratni meter stal 418 evrov, pa upniki pričakujejo višji izkupiček, saj je na tem območju predvidena gosta in precej visoka pozidava. V nepremičninskem oglasu ene od agencij za kompleks na primer zahtevajo več kot 32 milijonov evrov, v Cannesu pa investitorje snubijo s ceno 26,5 milijona evrov.

Izjemno strnjena gradnja

Na območju nekdanje Tobačne je po prostorskem aktu mogoče zgraditi devet stanovanjskih stolpnic z okoli 650 stanovanji (v Celovških dvorih jih je 833), visokih od 49 do 70 metrov, in 57-metrsko stolpnico v križišču Tivolske in Tržaške ceste, kjer naj bi bil hotel s kongresno dejavnostjo. Trenutno so pridobljena tri gradbena dovoljenja: za podzemni del kompleksa, za komunalno opremo in za tri stanovanjske stolpnice s spremljajočim se trgovskim programom. »Pred leti, ko smo zasnovali ta projekt, je bila njegova celotna investicijska vrednost 300 milijonov evrov, potem smo redefinirali določene cene in prišli na 280 milijonov, s tem da so bile nepremičnine ovrednotene na 65 milijonov evrov. Danes je pričakovana cena za nepremičnine pol nižja, tako da si lahko investitor obeta toliko več dobička. In to že pri 2300, 2400 evrih za kvadratni meter stanovanja, kar je trenutno zelo konkurenčna cena,« ocenjuje Blatnik.

Kompleks nekdanje tovarne Tobačna obsega 49 nepremičnin, pri čemer je le pri dveh majhnih zemljiščih (skupaj 346 kvadratnih metrov) Imos-G le četrtinski lastnik. Na delu nepremičnin obstajajo predkupni upravičenci. Večina prostorov v stavbah, ki so predmet prodaje, je oddana v najem, z najemniki pa so sklenjene najemne pogodbe za določen čas oziroma najdlje do 30. septembra. Izjema so prostori v najemu države za potrebe upravne enote, kjer bo najem pod pogojem, da bo to potrdilo sodišče, podaljšan do 28. februarja 2018. Prodajalec bo pred izročitvijo nepremičnin kupcu odpovedal vse najemne pogodbe, razen če se bosta dogovorila drugače.