Vlada je včeraj potrdila sporazum s sindikatom Fides, ki zdravnikom prinaša višje plačilo in nagrade za dobro opravljeno delo. Koliko bo morala za to prispevati zdravstvena blagajna, še ni jasno. Tudi od tega pa je odvisno, koliko denarja za zdravljenja bolnikov bo v njej na voljo v prihodnje.

Kdo bo plačal nagrade?

Finančna ministrica Mateja Vraničar Erman je včeraj ugotavljala, da sporazum s Fidesom državnega proračuna neposredno ne zadeva, ampak je to stvar zdravstvene blagajne. Res pa se z ministrstvom za zdravje dogovarjajo o zagotavljanju dodatnega denarja, je pristavila.

V soboto podpisani sporazum s Fidesom med drugim prinaša tudi kriterije nagrajevanja zdravnikov, ki so uspešni pri krajšanju čakalnih dob. Gre za nagrajevanje v okviru posebnega vladnega projekta, ki bo po trenutnih ocenah stal do 36 milijonov evrov na letni ravni. Pri tem napovedujejo tudi nagrajevanje medicinskih sester in drugih, ki sodelujejo pri zdravljenju bolnikov.

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je izpostavila zagotovila Vraničar-Ermanove, da lahko na denar za projekt skrajševanja čakalnih dob računajo. O načinu, kako to izvesti, pa se bodo dogovarjali v prihodnjih dneh, je pojasnila. Ali bo za nagrajevanje zaposlenih pri skrajševanju čakalnih dob res prispeval državni proračun, Kolar-Celarčeva včeraj še ni potrdila. Zdravstvena blagajna trenutno nima razpoložljivih sredstev, je poudarila, po drugi strani pa plačuje za specializacije in druge »nezdravstvene« obveznosti. To bi moral že pred leti prevzeti državni proračun in v tej smeri iščejo rešitve, je dodala.

Nagrade tudi za medicinske sestre

Medicinske sestre in vsi drugi zdravstveni delavci bodo vključeni v enkratni projekt skrajševanja čakalnih dob, je še zatrdila Kolar-Celarčeva. Sporazum s Fidesom pa so morali po njenih besedah kot prvega doseči zato, ker so zdravniki v zdravstvu nosilci dejavnosti. »Če ne bi bili pripravljeni iti v projekt, se tudi s preostalim osebjem ne bi mogli dogovoriti.«

Kolar-Celarčeva in predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin sta minulo soboto parafirala dva aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Eden omogoča uveljavljanje standardov in normativov, ki določajo primeren tempo dela zdravnikov, drugi pa prinaša boljše vrednotenje nekaterih delovnih mest zdravnikov. Za boljše plačilo zdravnikov, ki ga obetajo spremembe tarifnega dela kolektivne pogodbe, bo po ocenah ministrstva za zdravje namenjenih do največ 13,9 milijona evrov na leto.