»Dogovor z zdravniki bo porušil vsa plačna razmerja in sprožil zahteve za izboljšanje plač tudi pri drugih sindikatih. To bo pomenilo začetek konca enotnega plačnega sistema,« po sporazumu z zdravniškim sindikatom Fides opozarja Branimir Štrukelj, predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja in glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz).

Sindikati so na včerajšnjem kriznem sestanku obeh pogajalskih skupin sklenili, da bodo najprej zahtevali vpogled v aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike, ne samo zaradi zvišanj plač, ampak tudi zato, ker naj bi nekateri elementi, kot denimo nove vrste napredovanj in uvedba novih nazivov, posegali v sam plačni sistem. Temu ustrezno bodo korigirali predloge za nadaljnja pogajanja o odpravi plačnih anomalij, ki so bila včeraj po zgolj dobri uri prekinjena.

Vse plače v javnem sektorju so povezane

Po lanskem dogovoru o plačah v javnem sektorju mora vlada v 30 dneh po podpisu sporazuma z zdravniki začeti pogajanja tudi z drugimi sindikati. »Če se zvišajo zdravniške plače, se morajo po tem sporazumu uskladiti tudi vse primerljive plačne skupine,« pojasnjuje Štrukelj. V prvi vrsti s celotno zdravstveno vertikalo, prav tako pa tudi z učitelji, raziskovalci, vrhunskimi poklici v kulturi, zatem pa praktično tudi z vsemi preostalimi. Vsa plačna razmerja so namreč vzpostavljena tako med posameznimi plačnimi skupinami kot tudi znotraj njih. »To pomeni, da bo zvišanje plač zahtevalo vseh 40 sindikatov,« napoveduje Štrukelj. Ob tem opozarja, da pri zvišanju zdravniških plač ne gre za plačno anomalijo in da torej izdatki zanje, kakor tudi izdatki za posledične dvige preostalih plač, ne smejo šteti v strošek odprave plačnih anomalij, ki po lanskem dogovoru znaša 70 milijonov evrov.

Da je razpad »Virantovega enotnega plačnega sistema« iz leta 2008 neizogiben, je prepričan tudi predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk. »Vsak sindikat bo hotel dobiti čim več. Kot prvi bodo svoje zahteve postavili v Svizu, kjer želijo, da se z zdravniki nemudoma izenačijo univerzitetni profesorji, zatem pa bodo sledili še vsi preostali,« je dejal Verk.

Koprivnikar bo primerjal zahtevnost poklicev

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar pravi, da bo sporazum s Fidesom v plačnem delu zelo verjetno vplival tudi na nekatere druge poklice v javnem sektorju, vendar pa meni, da se bodo ta razmerja usklajevala na pogajanjih z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja, ki so sicer že v teku. »Ne bomo primerjali, da mora nekdo dobiti več zato, ker je nekdo drug dobil več, ampak bomo primerjali zahtevnost, obremenitve in posledice opravljenega dela pri posameznih poklicih. Če se bo izkazalo, da bi glede na to morali še kakšen poklic premakniti po plačni lestvici, bomo to usklajevali v okviru omenjenih pogajanj o plačnih anomalijah,« je med včerajšnjim vladnim obiskom goriške regije pojasnil Koprivnikar.