Zdaj je tudi uradno: predsedniški kandidat francoske desnice in nekdanji premier François Fillon bo zaradi fiktivnih zaposlitev žene in svojih dveh otrok kmalu uradno v preiskavi, ki jo pripravljajo kar trije preiskovalni sodniki. Kljub temu vztraja kot predsedniški kandidat. »Ne bom popustil. Ne bom se umaknil,« je včeraj odločno vzkliknil na novinarski konferenci, ki jo je sklical potem, ko sta s soprogo dobila vabilo na zaslišanje. To bo 15. marca kot uvod v preiskavo. Dvainšestdesetletni Fillon je dejal, da se s preiskavo proti njemu poskuša na volitvah onemogočiti desnico in da ni storil nič nezakonitega. Prikazati se poskuša ne le kot žrtev tožilstva in sodstva, ampak tudi medijev. Ti v zadnjih tednih pogosto pišejo o »kalvariji« nekdanjega premiera, potem ko je konec januarja prišlo na dan, da je njegova žena, ki se zdaj skriva pred javnostjo, vrsto let prejemala izjemno visoko plačilo kot sodelavka poslanca, čeprav tega dela sploh ni opravljala. Pred izbruhom afere je veljal za glavnega favorita na spomladanskih volitvah, potem pa mu je podpora v anketah padla za pet odstotkov, tako da sta ga prehitela populistka Marine Le Pen in sredinski kandidat Emmanuel Macron. Preiskava mu bo verjetno dokončno zaprla pot v drugi krog, kar bi bil hud udarec za vso desnico, ki se je že videla na oblasti.

Zmagal s slovesom poštenjaka

Fillonova glavna težava je, da je novembra na volitvah za predsedniškega kandidata desnice premagal nekdanjega premiera Alaina Juppéja in zlasti nekdanjega francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja predvsem s podobo poštenega politika. Pred primarnimi volitvami je tako izjavil, da mora biti vsak predsedniški kandidat neoporečen in da ga ne sme bremeniti noben sodni postopek. Izjava, ki jo je naperil proti Sarkozyju, tedaj velikemu tekmecu, se je zdaj obrnila proti njemu. Njegova trenutna težava je tudi to, da je po izbruhu afere konec januarja zelo jasno obljubil, da bo v primeru preiskave odstopil kot predsedniški kandidat. Vendar si je že dva tedna pozneje premislil in dejal, da tožilstvo ne more biti nad voljo ljudstva in demokracijo.

Na včerajšnji novinarski konferenci je ostro napadel delo tožilca, ki je prejšnji teden zadevo predal trem preiskovalni sodnikom: »Odslej se sklicujem samo še na francosko ljudstvo. Izročam se mu, saj lahko samo splošna volilna pravica, in ne sodni postopek, odloča, kdo bo naslednji predsednik Francije. Šel bom do konca, saj ne gre zame, ampak za demokracijo.« Francoze je pozval, naj se uprejo kršenju načel pravne države in pogromu, ki da ga je deležen s strani medijev in sodstva. V nedeljo pa namerava organizirati pohod svojih privržencev, nekakšen miting resnice.

Kritike iz lastnih vrst

Hud udarec, povezan z napovedjo preiskave, za Fillona je, da se je od njega včeraj ogradil ugledni politik desnice in nekdanji minister Bruno Le Maire, četrti na primarnih volitvah desnice in do včeraj v Fillonovi volilni kampanji odgovoren za evropsko politiko. Odločitev je Le Maire utemeljil s tem, da Fillon ni držal besede, da se bo umaknil iz volilnega boja, če bo v preiskavi. Morda je še huje, da mu je obrnila hrbet pomembna zavezniška desnosredinska stranka UDI.

Spet se slišijo tudi pozivi posameznih poslancev Republikanske stranke, naj odstopi. Vendar ima po zmagi na primarnih volitvah samo Fillon legitimnost kot predsedniški kandidat desnice. Brez njega bi prišlo do razkola v Republikanski stranki, saj se različne struje ne bi mogle dogovoriti o novem skupnem kandidatu. Pojavljajo pa se celo zahteve po preložitvi volitev na jesen, da bi dali desnici čas za izbiro novega kandidata, ker bo njen sedanji kmalu v preiskavi.