V luči afere Lorenčič, ki je lani pretresla Univerzo v Mariboru, je morda bila celo dobra ideja komisije za ženske v znanosti, da bi se letošnji posvet o etiki in seksizmu v znanosti odvil v Mariboru. A zamisel se je zdaj sfižila. Namesto vsebinsko poglobljene razprave o seksizmu napovedani dogodek zaznamujejo protestni odstopi treh članic komisije in dveh napovedanih predavateljic.

Katja Mihurko Poniž, Valerija Vendramin in Metka Mencin Čeplak so odstopile zato, ker jim preostalih članic komisije ni uspelo prepričati o nesprejemljivosti načrta, po katerem bi v protokolarnem delu posveta zbrane nagovoril rektor Igor Tičar. Prepričane so, da bi bil njegov nastop v popolnem nasprotju s temeljnimi izhodišči delovanja komisije.

Iz istih razlogov sta svoje sodelovanje na posvetu odpovedali Milica Antić Gaber in Nina Perger. »Ker so propadli vsi naši poskusi, da bi se temu izognili, na tem dogodku ne želiva oziroma ne moreva sodelovati,« sta komisiji, ki deluje pod okriljem ministrstva za izobraževanje, šolstvo in šport, sporočili Antič-Gabrova in Pergerjeva.

Posvet s teologom in brez strokovnjakinj

V predvidenem programu posveta, ki se naj bi se odvil 7. marca, zdaj zeva velika škrbina. Organizatorjem ni uspelo pritegniti k sodelovanju niti ene strokovnjakinje ali strokovnjaka, ki se v Sloveniji ukvarja s problematiko spolov. Edino predavanje, ki je vsaj naslovno povezano s seksizmom in etiko, bo imel teolog Borut Holcman, ki na mariborski pravni fakulteti predava pravno zgodovino in terminologijo.

Mariborski rektor ni nikoli javno obsodil ali strogo sankcioniral svojega tesnega sodelavca Teodorja Lorenčiča zaradi ugotovljenega spolnega nadlegovanja in mobinga nad zaposlenimi. Lorenčiča, ki je še zmeraj na vodstvenem položaju in skrbi za promocijo univerze, je lani doletel zgolj opomin, nakar je rektor izbrisal delovni mesti obeh žrtev, ki sta Lorenčiča prijavili, in jima ponudil deset plačnih razredov nižji nadomestni delovni mesti. Alen Vidonja je ponudbo zavrnil in prejel izredno odpoved delovnega razmerja, prijaviteljica Petra Ujčič pa je zdaj zaposlena v tajništvu filozofske fakultete.

Rektorju je v zvezi z afero Lorenčič dvakrat pisala Marija Bešter Rogač, predsednica komisije za ženske v znanosti. Avgusta lani je ocenila, da rektor ni ustrezno zaščitil zaposlenih in da se zato ni uresničil optimizem komisije. »Nasprotno. Glede na odziv gospoda Lorenčiča, v katerem med drugim trdi, da je šlo za montiran proces, kot je značilen za vse totalitarne režime, nas razmere na univerzi ter vaša odločitev resnično presenečajo in skrbijo,« je pisala.

»Vse skupaj je zelo neprijetno, očitno nismo dobro seznanjene z razmerami v Mariboru in jih nismo dobro ocenile,« je protestne izstope članic komisije in udeleženk posveta včeraj komentirala Bešter-Rogačeva. Nad odzivom treh članic komisije in dveh napovedanih predavateljic je presenečena. Ko je komisija konec januarja soglasno sprejela program posveta, ni bilo pripomb. Zato se boji, da utegnejo imeti odstopi tudi drugačno ozadje. Kakšno, ni podrobneje pojasnila.

Rektor mora nenadoma v Gradec

Želja, da bi zbrane nagovoril rektor, predsednici komisije ni vzbudila pomislekov, saj je že po formalnem položaju najbolj primeren, da protokolarno sprejme povabljeno Majo Makovec Brenčič, ministrico za izobraževanje, znanost in šport, ki ji je žal za odstope članic komisije in odpovedi predavateljic. »Kljub temu pa si želimo konstruktivnega reševanja tovrstnih zadev. Tudi omenjeni posvet je ena od priložnosti za odpiranje takšnih tematik,« pravijo na ministrstvu.

Bešter Rogačeva se strinja, da so se z organiziranjem takšnega posveta na Univerzi v Mariboru znašli na spolzkem terenu. »Po izobrazbi sem kemičarka in priznam, da družboslovja ne obvladam. Še vedno je čas, da se popravi napaka, če je ta bila storjena,« je dejala.

Vodstvo univerze je včeraj skušalo popraviti »napako«. Sporočilo je, da rektorja na posvet vendarle ne bo. Nenadoma se je namreč izkazalo, da je tisti dan službeno zadržan. Gre na obisk tehniške univerze v Gradcu. Pozdravni nagovor bosta zato imela prorektorica študentka Maja Žibert in prorektor Jernej Turk. Oba nista nikoli obsodila Lorenčičevega mobinga in spolnega nadlegovanja.

Rektorjev umik ne bo vplival na protestne odstope. Svojih odločitev peterica ne bodo preklicala. »Škoda je že storjena,« je prepričana Valerija Vendramin.